V Rusku v úterý pokračoval soud s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou, která je souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Savčenková podle agentury AP zopakovala, že byla do Ruska unesena a že proruští separatisté ji na Ukrajině zajali ještě před útokem na novináře. Na Ukrajině zároveň začal proces se dvěma ruskými vojáky zajatými v květnu na východě země.

Savčenková u soudu v ruském městečku Doněck u hranic s Ukrajinou řekla, že proruští rebelové ji loni drželi týden v Luhansku a pak ji předali rusky hovořícím mužům, kteří ji proti její vůli přepravili přes hranici.

Dodala, že povstalci ji zadrželi ještě před kritickým minometným útokem na skupinu novinářů a civilistů. Požadovala, aby její výpověď byla ověřena na detektoru lži, avšak soud její návrh odmítl.

Na internetu se v úterý objevily záběry ze zajetí Savčenkové separatisty. Podle listu Ukrajinska pravda toto video, odporující ruské obžalobě, zveřejnil fond bývalého ropného magnáta a vězně Michaila Chodorkovského.

V Kyjevě současně začal soud se dvěma ruskými vojáky zajatými v květnu na východě země a obžalovanými z boje proti ukrajinské armádě. Během dnešního přípravného jednání jeden z vojáků agentuře AFP řekl, že na ně ukrajinské úřady vyvíjejí nátlak, aby vypovídali tak, jak to vyhovuje prokuratuře.

Soud oběma vojákům, četaři Alexandru Alexandrovovi a kapitánu Jevgeniji Jerofejevovi, prodloužil vazbu o 60 dnů a předal případ vyšší instanci, aby rozhodl o žádosti předat případ do Luhanské oblasti. Datum dalšího stání není známo.

Podle spekulací ukrajinských i ruských médií by mohla být Savčenková vyměněna za ruské vojáky zajaté na Ukrajině.

Alexandrov a Jerofejev se v úterý objevili před soudem v železné kleci, ze které mohli příležitostně komunikovat s novináři. Prokuratura je viní z pěti trestných činů, především z účasti na "agresivní válce" proti Ukrajině a na "teroristickém atentátu". Prokuratura požaduje doživotí.

"Hrozí nám dlouholetý trest za něco, co jsme neudělali. Doufáme v Boha, ale určitě ne v ukrajinskou justici," řekl novinářům Jerofejev. Alexandrov proces podle AFP nechtěl komentovat.

Vojáci byli zadrženi v polovině května u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkaz útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bez dalšího upřesnění řekli, že je na Donbas vyslalo "armádní velení".

Moskva ale oficiálně popírá, že by byla na Ukrajině vojensky přítomna, a o Alexandrovi a Jerofejevovi tvrdí, že od loňského prosince jsou bývalými vojáky.