Ukrajina ještě ve středu podá na Rusko čtvrtou žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, a to kvůli upírání spravedlivého soudu ukrajinským občanům. Oznámil to premiér Arsenij Jaceňuk v souvislosti s úterním odsouzením ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova ruským vojenským soudem na 20 let do vězení.
Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin v reakci na tento verdikt navrhl vytvořit černou listinu Rusů, kteří se podíleli na odsouzení Sencova a pronásledování ukrajinské důstojnice Nadije Savčenkové, obžalované v Rusku ze zavraždění dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny.
Ruský vojenský soud v úterý v Rostovu na Donu odsoudil ukrajinského režiséra na 20 let do vězení za údajnou přípravu teroristických akcí na anektovaném Krymu. Rozsudek vyvolalo bouři kritiky z Ukrajiny, Západu a i v samém Rusku.
"Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, že dnes bude u Evropského soudu pro lidská práva podána čtvrtá žaloba proti Ruské federaci. Je to žaloba Ukrajiny proti Rusku, jejíž součástí je i porušení práva na spravedlivý soud, konkrétně porušení práv pana Sencova a dalších ukrajinských občanů," řekl Jaceňuk ve středu během zasedání kabinetu.
"Ukrajina žádá neprodleně přijmout tuto žalobu a postihnout Rusko za porušování norem mezinárodního práva," prohlásil.
"Měli bychom přejít k debatě o seznamu Sencov-Savčenková. Měl by to být konkrétní sankční seznam, jak tomu bylo v Magnitského případě," řekl v televizi Klimkin v narážce na případ ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského.
Ten za dosud nevyjasněných okolností zahynul v ruské cele poté, co si stěžoval na zkorumpované hodnostáře z ministerstva vnitra. Spojené státy následně uvalily sankce na ruské policisty, soudce a další činitele zapletené do právníkovy podezřelé smrti a dalších případů porušování lidských práv.
"Kdokoliv v Rusku, kdo je ve vztahu k těmto nespravedlnostem, se nesmí cítit v bezpečí. Budeme na tom pracovat," zdůraznil Klimkin.
Bývalý polský disident, šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik, v komentáři označil Sencovovo odsouzení do lágru za ostudu ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Rusko vždy mělo dvě tváře - ty, kteří věšeli, a ty, které věšeli za jejich boj za svobodu. Nyní se tato dvojtvářnost Ruska vrací se vší brutalitou," napsal Michnik.
"Rusko posledních let mělo vůdce, kteří brány vězení otvírali a kteří je zavírali. K prvním patřil Michail Gorbačov a Boris Jelcin, k druhým patří Vladimir Putin. Putin vrací světu obraz odporné kremelské vlády plné ukrutností, podlosti a strachu," dodal a připomněl, že opoziční ruský list Novaja gazeta označil proces se Sencovem za "čistě stalinistický".
Za ukrajinského režiséra se postavili "nejlepší ruští občané" i vynikající evropští umělci, připomněl Michnik.
"Tyto hlasy lidské důstojnosti a odporu proti krutosti umožňují alespoň na chvilku nadechnout se čerstvého vzduchu slušnosti. Jiné ovzduší dýchají důstojníci a agenti KGB, kteří dnes vládnou Rusku. Páchnou strachem z vlastního lidu. A v duchu chápou, že v tomto procesu vyhrál Sencov a Putin byl odsouzen," napsal Michnik v narážce na Putinovu minulost důstojníka komunistické tajné policie KGB.
Za den "krutosti a humanity" v ruských soudech označil úterek liberální list Vedomosti: na jedné straně soud ve Vladimirské oblasti propustil na svobodu hlavní aktérku finančních machinací na ministerstvu obrany Jevgeniji Vasiljevovou, ale totéž odmítl udělat soud v Tulské oblasti v případě protivládního demonstranta a vojenský soud odsoudil Sencova na 20 let.
"Tři verdikty padly ve stejnou dobu samozřejmě náhodně, ale tato shoda vypadá jako výsměšný vzkaz režimu společnosti: Uděláme vše, co chceme, a vám se to bude líbit," napsal deník. Osvobození Vasiljevové podle něj představuje "plivanec do tváře těm, kdo doufali, že tento případ přeroste v systémový boj s korupcí ve vyšších vrstvách moci". Sencovovo odsouzení má naopak "zastrašit lidi všemocností tajných služeb".
Tyto případy podle listu Vedomosti vytvářejí obrázek načrtnutý vlastnoručně režimem a ukazující společnosti, jaké "míry lhostejnosti k vlastní svévoli a cynismu dosáhl stát v Rusku".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist