Ukrajinský soud poslal na 14 let do vězení majora ruské armády Vladimira Starkova, zajatého letos v létě na východě Ukrajiny, kde Moskva podporuje rebelii proruských separatistů. Informovala o tom v pátek agentura Ukrinform s odvoláním na zástupce hlavního vojenského prokurátora Anatolije Matiose.

Starkov byl zadržen na ukrajinském kontrolním stanovišti 26. července v části Doněcké oblasti, kterou mají pod kontrolou vzbouřenci. Ukrajina tvrdí, že Starkov ještě s jedním ruským vojákem jel v kamionu plně naloženém municí, která byla údajně určená povstalcům.

V rozsudku se uvádí, že Starkov byl odsouzen "především za účast v agresivní válce vedené proti Ukrajině na rozkaz náčelníka generálního štábu Ruské federace (Valerije) Gerasimova". Kromě 14 let vězení verdikt ukládá odsouzenému i konfiskaci majetku.

Starkov, který se narodil v roce 1978 v Chabarovsku na ruském Dálném východě, podle ukrajinských médií přiznal, že je důstojníkem ruské armády v aktivní službě.

Kyjev a západní země obviňují Moskvu, že na východě Ukrajiny podnítila vzbouření proruských separatistů, jimž pomáhá posíláním zbraní i jednotek pravidelné armády. Rusko to popírá.