Balkán i v sobotu protínala ostře sledovaná a mnohými obávaná trasa běženeckého tranzitu, který výrazně komplikoval situaci na hranicích prakticky všech zemí mezi Rakouskem a Řeckem. Uprchlíci sice volně prochází Makedonií a Srbskem, po tisících se ale hromadí na východních hranicích Chorvatska a na vnější schengenské hranici Slovinska a Maďarska. Cílem všech je zbavit se břemene co nejdřív a dopravit běžence do Německa - s uprchlickou registrací nebo i bez ní.

Překážkou v azylových plánech běženců se po Maďarsku stalo hlavně Chorvatsko, kam míří davy uprchlíků z tranzitního přechodu Tovarnik na hranici se Srbskem. Vlaky a autobusy se uprchlíci přepravují napříč Chorvatskem k hranicím s Maďarskem či Slovinskem. Přestože obě tyto země se snaží uprchlickou vlnu zastavit a Budapešť svůj postoj podtrhla výstavbou hraničního plotu, proud uprchlíků se ani dnes nezastavil.

Anabáze běženců vyvolala slovní přestřelku mezi Budapeští a Záhřebem, metropolemi dvou členských států EU. Chorvatský premiér Zoran Milanović prohlásil, že jeho země Maďary k přijetí uprchlíků fakticky přinutila a bude to dělat i nadále. Maďarsko naopak pohrozilo, že zablokuje vstup Chorvatska do schengenského prostoru, nebude-li schopno chránit vnější hranice EU.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil Chorvatsko z narušování suverenity Maďarska, protože uprchlíky posílá ve vlacích přes hranici bez dohody s Maďarskem a často také bez registrace. Szijjártó kritizoval i Řecko za to, že prý nechrání dobře svou hranici, a Itálii za to, že se jí nelíbí postup Maďarska vůči uprchlíkům.

Exodus z Blízkého východu do západní Evropy potvrzují i sobotní čísla: do Makedonie z Řecka denně přichází nejméně 5000 uprchlíků, kteří míří do Srbska. U přechodu Tovarnik na srbsko-chorvatské hranici se shromáždilo 2500 běženců a další přijíždí.

Na chorvatské straně hranic pak uprchlíci, většinou Syřané, nasedají do autobusů a vlaků a míří na Západ. Hranice z Chorvatska do Slovinska překročilo v noci na sobotu, částečně násilím, 1100 běženců, do Maďarska přešlo od pátku z Chorvatska na 9000 lidí.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:25
Páteční dění kolem uprchlické krize

- Po úterním uzavření maďarských hranic se proud uprchlíků obrací směrem do Chorvatska. Jen za poslední dny dorazilo do země více než 17 tisíc migrantů. Odtud se snaží dostat přes hlavní město Záhřeb do Slovinska a dál na západ.

- Sedm z osmi hraničních přechodů na chorvatsko-srbské hranici je uzavřených. Podle zahraničních reportérů ale stovky lidí proudí do země přes kukuřičná pole.

- Německý dopravce Deutsche Bahn vypravil do Salcburku pět vlaků, které zajistí převoz běženců přes hranice.

- Ve večerních hodinách z chorvatského hraničního města Tovarniku odjel vlak plný běženců na Záhřeb. O místa se lidé prali, dovnitř lezli i oknem. Podle dobrovolníku zvládala tamní policie situaci mnohem lépe než jejich kolegové v Maďarsku.

- Český ministr obrany Martin Stropnický mezitím oznámil, že armáda a policie připravují společné cvičení, na němž by si měly ověřit spolupráci při případné ochraně hranic.

Detailní informace si můžete přečíst v páteční on-line reportáži zde.

08:26
Do Maďarska v pátek přišly čtyři tisíce uprchlíků

Během pátku dorazily autobusy a vlaky z Chorvatska do Maďarska více než čtyři tisíce uprchlíků.

Maďarsko v úterý kvůli náporu migrantů uzavřelo s pomocí plotu svou hranici se Srbskem a brzy by měl být dokončen také plot na chorvatsko-maďarské hranici. "K 22 hodinám místního času dosáhl počet běženců, kteří v průběhu pátku přišli na maďarské území, 4400," řekl poradce maďarské vlády György Bakondi.

08:27
Maďaři dokončili dvě třetiny plotu oddělující zemi od Chorvatska

Podle poradce maďarské vlády bylo v pátek večer hotových 28 z 41 plánovaných kilometrů plotu. Bakondi odhadl, že plot může být dokončen do půlnoci.

Zároveň obvinil Chorvatsko, že do Maďarska vypravilo vlak s 800 migranty, které doprovázelo 40 ozbrojených chorvatských policistů. Chorvatské úřady přitom prý akci s Budapeští nijak předem nekoordinovaly.

08:35
Video z nočního Chorvatska. Dlouhá fronta na autobus, který odveze uprchlíky pryč ze země
08:45
Dobrovolníkům pomáhají jazykové kartičky

Dobrovolníci i další lidé, kteří komunikují s uprchlíky, si mohou stáhnout z internetu "jazykové kartičky". Ty jim mají pomoct se základními slovy, jako jsou "jídlo", "doktor" či "horečka". Kromě arabského výrazu a ilustračního obrázku obsahují i překlad, a to do angličtiny, němčiny, švédštiny, francouzštiny, maďarštiny nebo norštiny.

09:25
Podle maďarské policie přešlo v pátek a v sobotu z Chorvatska do Maďarska téměř 8 tisíc uprchlíků

Téměř 8000 uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na maďarskou policii. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, v noci jich tam dorazilo údajně kolem 4000 a tisícovka už přešla do Rakouska.

09:29
Maďarsko kritizuje vyslaný vlak s uprchlíky. Podle Chorvatska bylo vše domluvené

Na maďarskou hraniční železniční stanici Magyarbóly dorazil z Chorvatska vlak s téměř 1000 běženci, informovala DPA.

Poradce maďarské vlády György Bakondiho v této souvislosti obvinil Chorvatsko, že tamní úřady prý ani tuto akci s Budapeští nijak předem nekoordinovaly. Chorvatské úřady nicméně zdůraznily, že přeprava běženců byla s Maďarskem předem dohodnuta. Prázdný vlak se z Maďarska do Chorvatska i s policejním doprovodem vrátil, přestože podle maďarských úřadů měli být chorvatští policisté zadrženi.

09:43
Tisícovka uprchlíků se z Maďarska přesunula do Rakouska

Migranti přestoupili na autobusy na chorvatsko-maďarské hranici.Tisícovka uprchlíků se z Maďarska přesunula do rakouského města Heiligenkreuz, které leží asi půldruhého kilometrů od hranic. Odtud běženci míří autobusy do Štýrského Hradce a Vídně. Dalších tisíc uprchlíků během soboty očekávají rakouské úřady v pohraničním Nickelsdorfu, odkud budou autobusem přepraveni do Vídně. Situace na ostatních maďarsko-rakouských přechodech je údajně klidná.

10:12
Dobrovolníci pomáhají migrantům na chorvatské hranici

"Desítky dobrovolníků z různých zemi včetně Česka, těch je ve městě asi dvacet, rozdávají jídlo," hlásí od chorvatské hranice zpravodaj Lukáš Prchal. Na místě jsou podle něj i překladatelé, kteří lidem pomáhají se dorozumět.

 

10:13
Podle informací reportéra Aktuálně.cz Lukáše Prchala míří do Tovarniku osm autobusů. Další uprchlíky mají převézt údajně do Záhřebu
10:15
Stovky lidí čekají na autobusy. Cíl: Maďarsko
10:17
V Egejském moři se převrhla další loď s uprchlíky

Severně od řeckého ostrova Lesbos se v noci převrhl člun se syrskými uprchlíky, oznámila řecká tisková agentura ANA. Na břehu byla nalezena utopená pětiletá dívka, několik dalších osob se pohřešuje. Řecká pobřežní hlídka zachránila třináct osob a po dalších pátrá.

10:20
Tři čtvrtiny běženců prý trpí psychickými problémy

Významná část běženců přicházejících do Německa trpí psychickými problémy. Podle Spolkové komory psychoterapeutů (BPtK) přitom mohou uprchlíci jen zřídka podstoupit odborné vyšetření, protože psychoterapie nepatří mezi lékařskou péči, na kterou mají po příchodu do země nárok.

"Zhruba 70 procent uprchlíků, kteří jsou letos v Německu očekáváni, bylo svědky násilí. Více než polovina s ním má osobní zkušenost, mnoho jich bylo mučeno. Kromě válečných událostí v zemích původu hrají roli také traumatické události při útěku," řekla deníku Rheinische Post Theresa Ungerová z BPtK.

Podle psychoterapeutů trpí běženci nespavostí nebo nočními můrami, stejně tak depresemi, protože byli svědky smrti svých blízkých. U části z nich je i riziko sebevraždy.

10:41
Pasy nikdo nechce, pouze se zapisují jména

"Na hranicích stojí stovky dalších lidi," píše reportér z Chorvatska. Pasy migrantů podle něj úředníci nechtějí, pouze si zapisují jejich jména a pouštějí je ze Srbska do Chorvatska

10:48
V pátek přišlo z Rakouska do Německa o 1700 uprchlíků méně než ve čtvrtek

Z Rakouska do Německa přešlo v pátek 2000 běženců, o 1700 méně než ve čtvrtek. Oznámila to v sobotu německá policie. Už druhý den v řadě se tak výrazně snížil počet uprchlíků, kteří rakousko-německou hranici překračují. Policie dnes počítá s příchodem dalších uprchlíků, vlaky s nimi však bude odklánět od Mnichova kvůli začátku pivního festivalu Oktoberfest.

I přes odklon vlaků s běženci očekává německá policie, že jen za sobotní dopoledne dorazí do Mnichova přinejmenším 150 uprchlíků. Na mnichovském hlavním nádraží proto vznikly dva koridory, které mají oddělit návštěvníky Oktoberfestu od běženců. Bavorské úřady tak chtějí zabránit vzniku možných konfliktů.

10:55
Chci být jen chvíli někde, kde mi nejde o život, říká uprchlík

"Je možné, ze mě vrátí brzy domu. Nebojím se, že mě pošlou zpátky do Sýrie, chci jen chvíli být někde, kde mi nejde o život," říká nedaleko chorvatské hranice se Srbskem redaktorovi Aktuálně.cz student biologického inženýrství.

Mezi Syřany a dalšími národy podle něj panuje stále lehká nevraživost. "Syřané jim vyčítají, že ostatní nebyli donucení opustit své domovy. Ale situace je klidná. Mají velkou trpělivost," píše Lukáš Prchal.

11:22
Maďarsko povolává zálohy ke zvládnutí uprchlické krize

Maďarský voják na hranici s Chorvatskem.Maďarský ministr obrany Csaba Hende povolal armádní zálohy na pomoc při zvládání vlny uprchlíků. Oznámila to dnes agentura MTI. Rezervisté nahradí v posádkách vojáky uvolněné pro ochranu hranic, nasazeni ale prý mohou být i k "jiným úkolům".

O plánu použít ozbrojené síly k ostraze maďarských hranic informovala vláda počátkem září. O změně branného zákona jedná budapešťský parlament, podle médií by jednotky mohly být na hranicích nasazeny příští týden.

11:29
Chorvatský premiér Milanović: Budeme dál posílat uprchlíky k maďarským hranicím

Chorvatský premiér Zoran Milanović v sobotu v pohraničním městě Beli Manastir prohlásil, že jeho země bude navzdory maďarským protestům dál běžence k maďarským hranicím odesílat. Připustil, že obě země nemají o zacházení s migranty žádnou dohodu, a řekl, že Chorvatsko maďarské úřady k přijetí uprchlíků fakticky přinutilo.

"Žádnou smlouvu s nimi nemáme. Nějak jsme je nakonec přiměli, aby běžence přijali, a budeme to dělat dál," poznamenal premiér.

11:37
U Libye vytáhli z vody přes 750 uprchlíků

Záchranáři zachraňují imigranty z převrácené rybářské lodi blízko libyjského pobřeží.

Nejméně 750 uprchlíků na třech lodích u libyjských břehů dnes zachránil tým Lékařů bez hranic. Agentuře AFP to řekl mluvčí této humanitární organizace, podle něhož záchranná akce pokračuje.

11:42
Slovensko prý otevře přechod v Harmici na hranici s Chorvatském

Podle informací z Twitteru Slovinsko otevře přechod v Harmici, ten se nachází na hranici s Chorvatskem. Migranti, kteří tu čekají od pátku, budou registrování ve městě Brežice na východě země.

11:50
Několik autobusů s uprchlíky odjelo z Tovarniku do Záhřebu

Od reportéra Lukáše Prchala v Chorvatsku: Několik autobusů s uprchlíky už směrem na Záhřeb odjelo. Další tisíce lidí podle něj v Tovarniku nedaleko hranice se Srbskem čekají.

12:03
Do sobotní 11 hodiny vstoupilo do Chorvatska téměř 21 tisíc uprchlíků

Podle chorvatských médii vstoupilo do 11 hodiny místního času do země již 20 737 uprchlíků. Okolo dvou tisíc jich čeká v Srbsku u hraničního přechodu Batina a v chorvatském městečku Tovarnik se jich nachází více než dva a půl tisíce.

12:05
Téměř 8 tisíc běženců dorazilo do Maďarska během pátku a sobotního dopoledne

Už 7800 uprchlíků dorazilo během pátku a sobotního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Maďarské úřady zároveň přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už do dnešního dopoledne přešlo na 6700 lidí.

12:05
OSN apeluje na Evropskou unii, aby řešila migrační krizi
12:06
Maďarsko dokončilo plot na hranici s Chorvatskem. Je dlouhý 41 kilometrů

Migranty by měl od Maďarska oddělit další hraniční plot. Úřady schválily výstavbu nového na hranicích s Rumunskem.Budapešť také oznámila, že dokončila výstavbu plotu na hranicích s Chorvatskem. Zábrany z ostnatého drátu byly vztyčeny v úseku hranic dlouhém 41 kilometrů. Ostatních 330 kilometrů maďarsko-chorvatské hranice tvoří řeka Dráva, kterou je pro běžence obtížné překonat.

12:09
Uprchlíci v Tovarniku čekají na jídlo i pomoc
12:29
Lékaři bez hranic zachránili u libyjských břehů 750 běženců

Tým Lékařů bez hranic v sobotu u libyjských břehů zachránil nejméně 750 uprchlíků, kteří směřovali na trojici malých člunů na riskantní cestu od břehů severní Afriky.

Z Libye dlouhodobě proudí uprchlíci pocházející zejména z dalších afrických zemí k pobřeží jižní Evropy. Řada lodí se však kvůli přetíženosti či špatnému technickému stavu potopí a velká část běženců zemře.

13:08
Maďarsko povolává ke zvládnutí uprchlické krize zhruba 500 záložních vojáků

V prohlášení ministerstva obrany se uvádí, že bude povoláno asi 500 záložních vojáků aktivovaných kvůli "krizovému stavu způsobenému nezákonnou migrací". Podle maďarského generála Tibora Benkö půjde většinou o bývalé příslušníky maďarských ozbrojených sil, z nichž část může být nasazena i na hranicích.

O plánu použít ozbrojené síly k ostraze maďarských hranic informovala vláda počátkem září. Podle budapešťských médií už hraniční hlídky posílily tisíce maďarských vojáků.

13:30
Zástupy autobusů na maďarských hranicích

Nekonečné zástupy autobusů připravené na převoz uprchlíků a migrantů do přijímacích center poblíž rakouských hranic. Tak to teď podle zpravodaje BBC vypadá na maďarských hranicích s Chorvatskem.

13:36
Pokud Chorvatsko nezvládne ochránit vnější hranice, tak nemá v Schengenu co dělat, zní z Maďarska

Na cestě.Poradce maďarského premiéra Viktora Orbána v sobotu Chorvatsku pohrozil, že Budapešť bude blokovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru, pokud Záhřeb nezajistí dostatečnou obranu vnějších hranic Evropské unie.

"Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do schengenu připravená," řekl poradce Antal Rogán rozhlasové stanici InfoRadio.

13:45
Podle rakouské policie s uprchlíky na hranicích nejsou žádné problémy

Rakouská spolková země Burgenland je schopna přijmout v sobtou ještě zhruba 3000 uprchlíků, řekl novinářům policejní mluvčí Helmut Marban. "Pokud jde o večer a noc, musíme počkat na vývoji situace v Maďarsku a Chorvatsku," řekl Marban agentuře APA. S uprchlíky na hranicích podle něj problémy nejsou. "Lidé se chovají ukázněně a klidně," řekl Marban.

13:45
Maďarská armáda dorazila na hraniční přechod Beremen. Již brzy by sem měly dorazit stovky uprchlíků z Chorvatska
13:49
Česká armáda je schopna do dvou dní zmobilizovat až 900 vojáků na řešení uprchlické krize

Česká armáda je připravena do 48 hodin vyslat 900 vojáků pro potřeby policie na řešení uprchlické krize. Na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Maximum, jež by armáda mohla policii poskytnout, by podle něj bylo 2500 vojáků. "Potom už bychom museli jasně říct, které aktivity bychom omezili například v mezinárodních cvičeních a dalších závazcích," řekl Bečvář.

14:07
Počty běženců neustále stoupají

Nyní je to téměř 9000 uprchlíků, kteří během pátku a sobotního dopoledne dorazili do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici.

Maďarské úřady zároveň přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už dnes přešlo na 6700 lidí, další tisíce tam očekávají

14:10
Stropnický bude v pondělí jednat o společném cvičení policie a armády

Ministr obrany Martin StropnickýPodle ministra obrany Martina Stropnického je povinností armády připravit se na případnou uprchlickou vlnu, kterou nelze plně vyloučit, a rozdělit si s policií úkoly.

V pondělí se proto sejdou zástupci generálního štábu armády a policejního prezidia a budou jednat o společném cvičení. "Chceme cvičit v prostoru srovnatelném s hraničním prostorem," řekl Stropnický. Cvičení by se podle něj mělo konat do konce září.

14:20
Komentář ministra obrany k ruské propagandě
15:33
Eurokomisař slíbil pomoc Makedonii, Turecku chce dát miliardu

Pomoc Evropské unie Makedonii při zvládnutí uprchlické krize dnes ve Skopje přislíbil eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. V pondělí je ve Skopje očekáván tým unijních expertů, který na místě stanoví rozsah a obsah potřebné pomoci.

Částku jedné miliardy eur bude eurokomisař navrhovat jako pomoc Evropské komise Turecku.

15:37
Více jak 500 odpůrců migrace ve Finsku vytvořilo řetěz proti běžencům

Lidé zapojení v symbolickém řetězu protestovali na severu Finska proti příjezdu uprchlíků ze sousedního Švédska.

Podle policie se demonstrace v severofinském městě Tornio, kde je jediný legální uprchlický přechod, obešla bez násilností. Od pátku už přes tento přechod přišlo 800 lidí, převážně Íráčanů.

16:18
Stovky uprchlíků míří ke slovinsko-rakouským hranicím

Ve Slovinsku se vydala na pochod k rakouské hranici z Mariboru a Lenartu skupina asi 250 uprchlíků. Policie se je snaží přesvědčit, aby se vrátili do uprchlických zařízení. Násilím proti nim ale nezakročila.

Další skupina 350 osob dorazila do slovinského pohraničního města Gornja Radgona. Tam je policisté shromáždili do výstavního areálu, který obklíčili. Uprchlíci provolávali heslo Jdeme na západ.

Ministerstvo vnitra v Lublani dnes oznámilo, že ve Slovinsku se dosud zaregistrovalo 1500 uprchlíků, z nichž třetina je ze Sýrie a zhruba stejný počet z Afghánistánu. "

Reuters

16:37
Maďarský ministr obvinil Chorvatsko z narušení suverenity jeho země

"Místo aby se postarali o provizorní podmínky pro uprchlíky, tak je posílají rovnou do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu?" rozhořčoval se na tiskové konferenci maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Chorvatsko podle něj "lhalo do tváře" Maďarsku a Evropské unii když tvrdilo, že má dohodu o přesunu tisíců migrantů na maďarské hranice. Szijjarto také obvinil Chorvatsko z "narušování maďarské suverenity," protože země neohlášeně vyslala uprchlíky za doprovodu chorvatské policie do Maďarska.

17:17
Maďarsko urychlí budování plotu na hranici s Chorvatskem, bude-li to nutné

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Foto: Reuters"Znovu opakuji, že Maďarsko bylo ponecháno na holičkách. My budeme bránit Evropskou unii, hranice schengenské zóny a také Maďarsko v souladu s evropskými zákony," prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Podle dnešních zpráv už Maďaři postavili na chorvatské hranici plot o délce 41 kilometrů, hranici se Srbskem už chrání zátaras o délce 175 kilometrů.

18:00
Šéf americké diplomacie Kerry: Asad musí rezignovat, ale ne hned zítra

Šéf americké diplomacie John Kerry tvrdí, že Asad musí rezignovat, ale nemusí to být ze dne na den. Autor: Reuters."Pokud jde o odchod syrského prezidenta z funkce, nemusí k němu dojít první den ani první měsíc. Je to proces," myslí si americký ministr zahraničí John Kerry.

"Potřebujeme se dostat k jednacímu stolu. O to se teď snažíme a doufáme, že Rusko, Írán a jakákoli další vlivná země pomůže k dosažení tohoto cíle," dodal.

Řekl to poté, co o řešení syrského konfliktu jednali americký a ruský ministři obrany. Více čtěte zde.

18:29
V Maďarsku se zákony řídíme, vzkázuje ministr Itálii

Maďarsko dnes kvůli uprchlické krizi ostře kritizovalo nejen sousední Chorvatsko, ale také Řecko a Itálii. Řecko si maďarského ministra zahraničí špatně hlídá hranici a Itálie, která Maďarsko kritizovala za nedodržování evropských zákonů, by prý měla vědět, že Budapešť se zákony řídí.

18:40
Německo: Stanovme si pevné kvóty, potom odmítejme

Německý ministr vnitra Thomas de MaiziéreNěmecký ministr vnitra Thomas de Maiziére navrhuje stanovení pevných evropských kvót na přijímání uprchlíků. Po jejich naplnění by Evropská unie měla další běžence odmítat a umísťovat je do jiných bezpečných regionů světa, řekl de Maiziére v rozhovoru pro Der Spiegel.

Běžence, kteří by přišli do Evropy po vyčerpání kvót, by unie podle de Maiziéra měla vracet do regionu, odkud pocházejí, ne ale nutně přímo do jejich země původu. "Například uprchlíci, kteří do EU chtějí přijít přes Středozemní moře, by měli být přesunuti do některé bezpečné oblasti v Africe," řekl.

18:54
Stovka lidí demonstrovala v Havlíčkově Brodě

Demonstrovat proti politice EU, české vládě a imigrační politice přišlo dnes na Havlíčkovo náměstí asi sto lidí.

Podle organizátora Jiřího Černohorského, jenž původně počítal s několikanásobně větším počtem, se proto setkání změnilo v mítink, kde několik řečníků požadovalo kvůli migrační politice demisi vlády, kritizovalo přístup médií a požadovalo sjednocení protestních akcí.

19:02
Do chorvatského Tovarniku přijel další vlak pro uprchlíky

"Policisté to mají dnes mnohem lépe pod kontrolou. Nejdříve se do vlaku dostávají celé rodiny s dětmi," popisuje situaci na místě reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

Neopakuje se tedy situace ze včerejška, kdy se uprchlíci doslova rvali o místa ve vlacích a dovnitř lezli i okny. Povětšinou se pak do vlaky dostali hlavně mladí muži.

"Tlumočníci vysvětlují lidem, aby se netlačili a nejdříve pustili ženy a děti," popisuje na Twitteru Alice Klein z humanitární organizace Save the Children.

19:15
Dobrovolníci nabízí uprchlíkům v Tovarniku jídlo, vodu i hry

Desítky dobrovolníků v chorvatském městečku Tovarnik už několikátý den vydávají uprchlíkům jídlo, vodu a vše potřebné, hlásí přímo z místa reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal.

"Je to úžasné, neumíme vyjádřit, jak jsme za jejich pomoc vděčni" říká rodina napůl z Iráku a Sýrie.

Pro malé uprchlíky připravují dobrovolníci program. "Lidé se tady snaží rozptýlit děti různými hrami," popisuje reportér.

19:27
Uprchlíci ze Slovinska procházejí do Rakouska bez problémů

Do rakouského Spielfeldu dorazila dnes ze Slovinska skupina 200 uprchlíků. Ze slovinského pohraničního města Gornja Radgona nechala slovinská policie přejít pěšky hranici do Rakouska dalších 350 uprchlíků. V obou případech prošlo vše v klidu, Rakousko tvrdí, že se nedohodlo na žádném koridoru pro uprchlíky.

20:12
Nejméně 4500 uprchlíků dnes bylo ve Středozemním moři zachráněno při 21 záchranných operacích

Informovala o tom agentura AFP, podle zdrojů agentury Reuters je zachráněných ještě o 200 víc. Lodě s uprchlíky směřovaly podle italské pobřežní hlídky z Libye do Evropy. Na operaci se podílelo také plavidlo organizace Lékaři bez hranic (MSF), které dopravilo do bezpečí 800 lidí. Mezi zachráněnými jsou Eritrejci, Nigerijci, Somálci, Libyjci a Syřané, kteří byli na devíti lodích a 12 člunech.

Reuters

21:19
Vlak z Tovarniku právě odjel

Do vlaku bez větších problémů nastoupily i celé uprchlické rodiny. Kam vlak z chorvatského městečka míří není zcela jisté, ale podle posledních informací by jeho cílovým místem měl být Záhřeb odkud uprchlíky převezou na hranice se Slovinskem autobusy.

21:42
Dalších deset autobusů s migranty projelo chorvatsko-maďarským přechodem Beremen
21:54
Rumunsko kritizuje návrh Maďarska postavit plot na společné hranici

Šéf rumunské diplomacie Bogdan Aurescu prohlásil o plotu, který plánuje Maďarsko, že jde o "nepřijatelné řešení odporující duchu Evropské unie". Rumunsko je členem EU, ale na rozdíl od Maďarska nikoli schengenského prostoru, i když se k němu chce připojit.

Rumunsko zahájilo v pohraniční župě Timiš vojenské cvičení, které má testovat vojsko pro případ, že by se Rumunsko muselo vypořádat s přílivem uprchlíků.

22:19
Čeští dobrovolníci v Tovarniku hledají ztracené děti

Uprchlická krize, která se vlila do chorvatského Tovarniku, odhalila i něco, na co může být Evropa pyšná: obrovské nasazení, s nímž běžencům pomáhají dobrovolníci, včetně těch z Česka. Více si přečtěte v reportáži zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz Lukáše Prchala.

22:52
Nejsme Syřané a taky máme práva, skandují v chorvatské Breganě

Uprchlíci v chorvatské Breganě se domáhají spravedlnosti při rozdělování do autobusů. "Přestaňte se nás ptát, jestli jsme ze Sýrie nebo ne. Všichni chceme překročit hranice," vyčítá místním správcům pořádku jedna z uprchlických žen. Dav lidí skanduje.

22:58
Online reportáž zase zítra

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž končí. Dění okolo uprchlické krize v Evropě i ve světě pro vás budeme sledovat opět v neděli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist