Při pádu jeřábu ve Velké mešitě v Mekce zemřelo podle informací z pátečního večera 107 lidí a 238 dalších bylo zraněno. V sobotu o tom informovala agentura DPA. Doposud úřady udávaly nejméně 87 mrtvých.

Saúdskoarabský úřad civilní obrany dále oznámil, že se jeřáb zřítil kvůli silnému větru a dešti, jeřáb spadl na střechu mešity. To vyplývá i ze snímků na sociálních sítích. Úřady podle AFP ujistily věřící, že kvůli tragédii nezruší tradiční pouť muslimů do Mekky.

Stanice BBC také uvádí, že stavební práce na rozšíření mešity probíhají už delší dobu. Místní úřady chtěly zvětšit plochu mešity na 400 tisíc čtverečních metrů, pak by se do ní vešlo 2,2 milionu lidí najednou. 

Silný vítr, kvůli kterému se zřítil jeřáb, sužuje v posledních dnech Arabský poloostrov, napsal list USA Today. Z fotografií lze soudit, že do jeřábu navíc uhodil blesk.

Podle jednoho ze svědků citovaného al-Džazírou se jeřáb zřítil na třetí patro mešity, která byla před páteční modlitbou plná lidí.

"Rozhodně to nenaruší pouť hadždž," řekl AFP nejmenovaný saúdský představitel. Usoudil, že opravy Velké mešity zaberou pravděpodobně jen několik dnů.

Mekka patří k nejposvátnějším místům islámu a putují tam věřící z mnoha zemí. V tuto dobu se navíc do Mekky chystají tisíce lidí na posvátnou pouť hadždž, která je jedním z pěti pilířů islámu.

Podle islámského lunárního kalendáře má pouť začít v týdnu od 21. září.  Loňské pouti se podle statistik místních úřadů zúčastnily více než dva miliony osob. Úřady už tehdy omezovaly počet přítomných věřících z bezpečnostních důvodů, neboť v místě dlouhodobě probíhají stavební práce zaměřené na zvýšení kapacity mešity.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist