Rusko podniká kroky k vytvoření mezinárodní koalice pro boj s terorismem, hovořit o přímé účasti ruské armády v boji proti Islámskému státu je ale "zatím předčasné".

Na hospodářské konferenci ve Vladivostoku to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Možnost společného postupu proti extremistům prý šéf Kremlu konzultoval s americkým prezidentem Barackem Obamou.

 Putin také řekl, že syrský prezident Bašár Asad je ochoten uspořádat předčasné parlamentní volby a podělit se o moc s částí opozice, již ruský prezident označil za zdravou.

"Pokračujeme v politickém úsilí o vytvoření nějaké koalice," řekl Putin. "Není-li dnes možné zahájit přímo na bitevním poli spolupráci se zainteresovanými zeměmi, pak je třeba zajistit alespoň určitou vzájemnou koordinaci. Snažíme se o to a první kroky ukazují, že to je vcelku možné," dodal ruský prezident.

Putin oznámil, že myšlenku mezinárodní protiteroristické koalice konzultoval s "americkými partnery," telefonicky o ní hovořil s Obamou.

Záležitost byla i předmětem Putinových konzultací s vedoucími představiteli Turecka, Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a dalších zemí. Kromě toho se nedávno do Moskvy sjeli šéfové generálních štábů zemí, které s konflikty sousedí, uvedl šéf Kremlu bez dalších podrobností.

Přímou účast ruské armády v bojích proti Islámskému státu, o níž se v posledních dnech spekuluje, Putin popřel s tím, že něco podobného je zatím předčasné. "Zvažujeme různé možnosti, ale účast ve vojenských operacích zatím není na pořadu dne. I tak ale Sýrii poskytujeme dosti výraznou vojenskou a technickou podporu," prohlásil Putin.

"Pracujeme také s našimi partnery v Sýrii. Obecně chápeme, že společné úsilí bojovat proti terorismu musí jít ruku v ruce s politickým procesem v Sýrii samotné. Syrský prezident souhlasí s uspořádáním předčasných voleb, řekněme parlamentních, s navázáním kontaktu s tak zvanou zdravou opozicí a s jejím zapojením do vlády," řekl Putin.

Moskva zve k jednáním tuto část opozice stejně jako zástupce Asadovy vlády, avšak oponenti Asada odmítají jakékoli ujednání, které by umožňovalo Asadovi zůstat u moci.

Putin se také zmínil o uprchlické krizi v Evropě a odpovědnost za ni připsal chybné politice Západu. "Samozřejmě je to především politika našich amerických partnerů.

Evropa tuto politiku slepě následuje kvůli tak zvaným spojeneckým povinnostem a pak sama trpí," sdělil Putin. Rusko dlouhodobě kritizuje Západ za politiku, která vedla ke svržení režimu v Iráku a Libyi, tedy někdejších spojenců Ruska, a která umožnila nástup extremistických skupin.

O potřebě vytvoření mezinárodní protiteroristické koalice hovořil ve čtvrtek v Pekingu při setkání s Putinem český prezident Miloš Zeman, který o záležitosti hodlá promluvit na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN. Promluvit má na vrcholné diplomatické akci i Putin, který v New Yorku povede ruskou delegaci.

Spekulace o přímé ruské účasti na bojích proti Islámskému státu se v minulých dnech do světa rozšířily z izraelských zpravodajských serverů.

Rusko podle nich zahájilo vojenskou intervenci přesunem leteckého kontingentu na svou základnu v Sýrii, odkud prý mají být vedeny útoky proti islamistům. Účast ruských sil v boji proti Islámskému státu označil ve čtvrtek za "dost pravděpodobnou" i český ministr obrany Martin Stropnický, Moskva podobné zprávy ale opakovaně popírá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist