Průnik několika migrantů do tunelu pod Lamanšským průlivem v noci na středu na dvě hodiny zastavil železniční dopravu mezi Francií a Británií. Informovala o tom ve středu agentura AFP. Omezení se dotklo šesti souprav a zhruba 2000 cestujících. Britský premiér David Cameron kritizoval přijímání stále většího počtu migrantů v Evropě.

Dva vlaky, které již byly na cestě, se musely kvůli hlášení o výskytu lidí v tunelu vrátit zpět do nástupní stanice: jeden do Francie, druhý do Británie. Zaměstnanci společnosti, která spojnici mezi kontinentem a britskými ostrovy zajišťuje, museli tunel prohledat. Podle zpravodajského serveru BBC se nacházelo několik migrantů i na střeše jednoho z vlaků.

Cestující jednoho z rychlovlaků Eurostar, které přijely se zpožděním do Londýna podle BBC hovořili o "úděsné a šokující" zkušenosti. Někteří prý strávili v soupravě 14 hodin a migranti jim klepali na okna.

"Zůstali jsme po tmě celé čtyři hodiny a bez jakéhokoli (telefonního) spojení. Kolem byli migranti," řekla webu BBC Nadine Hickeyová, která se vracela z Paříže se svými dvěma malými dětmi. "Světla zhasla a klimatizace se vypnula. Bylo moc horko. Záchody byly za chvíli odporné, dělalo se mi z toho špatně," řekla Londýňanka Bridget Rousseová. Situace byla podle ní chaotická.

"Nechali nás někde na nástupišti bez informací," stěžoval si na Twitteru jeden z cestujících vlaku do Británie Danny Bell. "Požádali nás, abychom poslouchali, zda po střeše nechodí lidí, než přijde policie," uvedl další pasažér Simon Gentry.

Podle mluvčího společnosti Eurostar, která tunel provozuje, by ve středu další zpoždění už nemělo nastat. Dodal ale, že musely být zrušeny dva dopolední vlaky.

Doprava v tunelu pod Lamanšským průlivem byla v posledních měsících omezena již několikrát, a to kvůli snaze tisícovek migrantů tábořících v okolí francouzského Calais proniknout do Británie. Londýn a Paříž v posledních týdnech výrazně posílily bezpečnostní opatření v okolí tunelu. Z 2000 migrantů snažících se na konci července denně o průnik do Británie se jim podařilo snížit tento počet na 100 až 200 lidí za den.

Premiér Cameron je přesvědčen, že řešení současné přistěhovalecké vlny z Blízkého východu spočívá hlavně v tom, že se EU bude snažit nastolit mír, stabilitu a fungující ekonomiku v oblastech, odkud běženci přicházejí. "Nemyslím si, že lze řešit krizi jen tím, že EU bude přijímat stále více a více uprchlíků," řekl podle BBC a Reuters britský premiér.

Na konci srpna podepsali ministři vnitra Theresa Mayová a Bernard Cazeneuve novou dohodu o posílení spolupráce mezi Británií a Francií právě v řešení uprchlické krize kolem města Calais.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist