Do Turecka dorazily americké stíhačky a bezpilotní letouny, které budou zapojeny do bojů proti radikálům v Sýrii. Turecko dalo v červenci Spojeným státům k dispozici pro tyto operace několik svých vojenských základen.

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu řekl, že Turecko se do bojů brzy zapojí. "Teď spolu se Spojenými státy cvičíme a vyzbrojujeme syrskou umírněnou opozici a brzy také zahájíme boje" proti Islámskému státu (IS), řekl ministr.

Sýrie poprvé oznámila, že útoky na radikály na svém území podpoří, pokud budou koordinovány s Damaškem.

Státní televizi TRT sdělil, že Turecko otevřelo své základny pro americkou techniku, zejména základnu Incirlik, která leží u jihoturecké Adany.

Ankara se s Washingtonem dohodla, že společně poskytnou leteckou podporu syrským opozičním oddílům, které američtí vojáci cvičí v Turecku.

Mají pak zajistit bezpečnost v asi stokilometrovém úseku území na syrsko-turecké hranici. Bojovníci IS by z něj měli být vytlačeni a měl by to být bezpečný průchod pro syrské uprchlíky.

Jde o území v západní části asi 900 kilometrů dlouhé hranice, které nyní ovládají příslušníci IS. Používají ho pro přesun posil a zásob.

Agentura Reuters uvedla, že plány se pro americko-tureckou koalici zatím nevyvíjí dobře. Spojené státy přiznaly, že skupina prvních čerstvě vycvičených lidí padla zřejmě v severní Sýrii do zajetí fronty an-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida.

První skupina opozičních bojovníků čítala asi 60 lidí. Podle mluvčí Pentagonu má ministerstvo informaci, že nejméně pět z těchto lidí je v zajetí.

Spojené státy ale tento týden pobouřily Damašek, když oznámily, že budou za každou cenu nově vycvičené lidi chránit, i kdyby to mělo znamenat vojenský střet se syrskou armádou.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim odjel na konzultace do Teheránu a tam ve středu podle státní televize oznámil, že Sýrie boje proti IS podpoří, bude-li Damašek zahrnut do koordinace operací. Cokoliv jiného bude Sýrie považovat za narušení její svrchovanosti.

Spojené státy vedou koalici, která už od loňska bojuje proti IS na severu Sýrie. Zatím k ní ale patřily jen arabské státy a letadla se nedostávala do střetu se syrskou armádou. Damašek operace toleroval, byť nebyl zapojen do rozhodování o nich.