Syrská armáda je schopná ubránit syrský národ, ale nemá dostatek lidí. V projevu vysílaném televizí spojeneckého Hizballáhu to v neděli přiznal syrský prezident Bašár Asad, který v sobotu vyhlásil amnestii pro dezertéry. Armáda si podle něj musela vybrat klíčové regiony, které v boji proti opozici udrží, a na ně se soustředila.

Syrská armáda v minulých týdnech ztratila některé oblasti a začalo se spekulovat o její vyčerpanosti. Konflikt v Sýrii trvá déle než čtyři roky a zahynulo při něm na 230 000 lidí. Podle dřívějších zpráv drží radikálové z organizace Islámský stát (IS) až polovinu syrského území. Jde hlavně o řidčeji obývané oblasti na severu a východě země. Vojsko je soustředěno kolem Damašku a brání oblasti na západě Sýrie, které obývají menšinoví alávité. K nim patří Assad a zbytek syrského vedení.

"Armáda je výkonná, má k dispozici vše, ale nedostává se jí lidí," řekl prezident. Skupiny, jež se snaží jej svrhnout, podle něj dostávají průběžně podporu států, které za nimi stojí. Tyto státy na některých místech do bojů přímo vstoupily, prohlásil s odkazem na Turecko a některé arabské země, které jsou součástí letecké koalice bojující proti IS. Turecko se k bojům připojilo až v pátek po atentátu, který IS spáchal na jeho území a zabil v pohraničí 32 lidí. 

Syrský prezident v televizi Al-Manár prohlásil, že někdy se vojsko musí některých oblastí vzdát, aby udrželo ty důležitější. Přiznal také, že po boku syrské armády bojují členové libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Írán považovaný za dalšího významného spojence Damašku prý Sýrii poskytuje výhradně odborníky.

V sobotu Asad vyhlásil amnestii pro dezertéry a dal jim maximálně dva měsíce na to, aby se přihlásili nebo vrátili z ciziny. Týká se i mladých mužů, kteří nenastoupili vojenskou službu. V Sýrii je povinná pro muže starší 18 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist