Britský premiér David Cameron v pondělí ohlásil pětiletou strategii, která má oslabit přitažlivost muslimského extremismu pro britskou mládež. Premiér slíbil volat k odpovědnosti ty, kdo radikalizují mladé britské muslimy, a zároveň vyzval k větší pomoci internetové firmy. Právě na sociálních sítích se totiž odehrává radikalizace a verbování.
Problém, který Cameron nazval "bojem naší generace", by se podle premiérových představ měl řešit pomocí strategie, jejímž cílem je zastavit šíření radikální ideologie opěvující bojovníky Islámského státu v Sýrii a v Iráku.
Premiér vybídl internetové společnosti, aby dělaly více v boji proti extremismu, zejména mezi mladými lidmi. "Když přijde na to, co prospívá jejich podnikání, rády využívají technologií, které odliší, co se nám líbí a co nelíbí. Ale když přijde na to, co je správné v boji proti terorismu, tak příliš často slyšíme, že je to všechno moc obtížné. Ale je mi líto, toto neberu," řekl Cameron, aniž by jmenoval konkrétní firmy.
Cameronův projev zazněl během premiérových příprav na rozšíření britské role v boji proti Islámskému státu (IS). K nasazení britského letectva na bombardování pozic IS v Sýrii je ale potřebný souhlas parlamentu. Británie se nyní podílí jen na náletech v sousedním Iráku.
Britské úřady označují aktuální úroveň ohrožení bezpečnosti druhým nejvyšším stupněm, což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný. Odhaduje se, že okolo 700 Britů odjelo do Sýrie a Iráku, aby se připojili k IS. Má se za to, že někteří z nich se již vrátili.
Hlavním cílem strategie, která má být zveřejněna v plném rozsahu později, je bojovat proti vzestupu "domácích" extremistů.
"Musíme čelit tragické pravdě, že existují lidé, kteří se narodili a vyrůstali v této zemi, ale ve skutečnosti se s Británií neidentifikují," řekl Cameron a dodal, že je nutné zbavit ideologii IS pozlátka a přitažlivosti.
Cameron hodlá mimo jiné umožnit přímou akci v případech, kdy mladí Britové odcházejí od svých rodin, aby se připojili k bojovníkům IS, kteří je naverbovali prostřednictvím internetových sociálních sítí.
Vláda by kupříkladu chtěla zavést systém, který rodičům poskytne možnost zrušit platnost cestovního pasu jejich potomka, aby nemohl odcestovat.
Aktivnější roli v boji proti Islámskému státu musí podle Camerona hrát i sama muslimská obec v zemi. "Přívrženci radikálního islámu jsou totiž při debatách více slyšet než jiné hlasy... Mnoho silných, pozitivních muslimských hlasů je v těchto diskusích přehlušeno," řekl.
Premiér rovněž hodlá podniknout průzkum, jak by se mohla zlepšit integrace národnostních menšin do společnosti. Jedním z důvodů šíření extremistických názorů je totiž malá míra integrace muslimů do společnosti.
Předseda britské vlády odmítá názory, že by k vzestupu Islámského státu a jeho popularitě mezi muslimy na Západě přispěla zahraniční politika západních zemí. Podle něj takovéto extremistické postoje existovaly již dlouho před válkou v Iráku.
Je nutné zpochybnit názor, že lidé se radikalizují kvůli historickým nespravedlnostem, nedávným válkám, chudobě a utrpení. "Kořenem hrozby, které čelíme, je extremistická ideologie sama," domnívá se Cameron.
"Když lidé říkají: Je to kvůli zapojení do války v Iráku, že lidé útočí na západní cíle, měli bychom je upozornit, že 11. září bylo před iráckou válkou," poznamenal Cameron s poukazem na útoky teroristické sítě Al-Káida na New York a Washington z roku 2001.
"Jiní lidé tvrdí, že teroristé jsou hnáni ke svým akcím chudobou. Ti ale opomíjejí skutečnost, že mnoho teroristů má veškeré výhody prosperujících rodin a západní univerzitní vzdělání. Netvrdím, že tyto otázky nejsou důležité. Ale nenechme se zmást. I kdybychom se vypořádali s těmito problémy, našli by se v naší zemi a v dalších státech lidé, které by to táhlo k islámskému extremismu," dodal.
Podle Camerona bude zadána studie, která se bude zabývat tím, jak zajistit, aby se všichni lidé v zemi naučili anglicky, aby se zvýšila zaměstnanost příslušníků etnických menšin, včetně žen, a aby státní úřady lépe spolupracovaly s místními orgány při posilování integrace a vytváření příležitostí pro mladé z nejizolovanějších komunit. Cílem má být vytvořit z Británie stmelenější národ, v němž by mladí muslimové cítili, že mají podporu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist