Čeští turisté mohou v Tunisku zůstat, české ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že nemá informace o bezprostředním riziku teroristického útoku v této zemi.

Velká Británie ale ve čtvrtek večer doporučila svým občanům, aby do země necestovali, a těm, kteří v ní jsou – jde o 3000 až 3500 lidí – aby rychle odjeli. Podle britské vlády je totiž útok teroristů v Tunisku "vysoce pravděpodobný".

Některé cestovní kanceláře, například Thomas Cook, vypravily z Tuniska pro turisty z Británie a také z Irska zvláštní lety, aby je dopravily domů.

Britská tajná služba sice nemá informace o "konkrétním či okamžitém" ohrožení turistů v Tunisku, ale britský ministr zahraničí Philip Hammond naznačil, že tuniské úřady neudělaly všechno, co mohou, aby zabránily útoku na turisty. Britské úřady zveřejnily mapu oblastí, do kterých nemají Britové v Tunisku cestovat za žádnou cenu. Do zbytku země se prý mají vydat, jen pokud jde opravdu o nutné a naléhavé záležitosti.

Britská vláda nezveřejnila podrobnosti, které ji vedly k tomuto kroku.

Na konci června však zaútočil na turisty na pláži u hotelů nedaleko města Súse radikální islamista Sajfaddín Rizkí, téměř čtyřicet jich zabil a dalších čtyřicet zranil. Pak ho zastřelila policie. Šlo už o druhý letošní útok na turisty. První se odehrál v muzeu Bardo v Tunisu, v hlavním městě Tuniska, kde v březnu přišlo o život 21 zahraničních turistů a tři Tunisané. Podle serveru BBC existuje obava, že společníci Rizkího jsou stále v Tunisku a mohou připravovat další atentát.

Tuniská vláda sice po atentátu v Súse slíbila posílit bezpečnost zahraničních turistů, poslala do ulic vojáky a policisty a uzavřela osm desítek mešit, kde se scházeli radikálové, ale Britové se zřejmě bojí, že to nepomůže. Tunisko nekontroluje plně své hranice se sousední Libyí a Alžírskem, odkud se pašují zbraně a vycvičení teroristé, a hlavně zatím marně hledá rovnováhu mezi dodržováním lidských práv a tvrdým zásahem proti terorismu.

Po vypuknutí Arabského jara a svržení tuniského diktátora bin Alího v roce 2011 mohli radikální islamisté působit v zemi prakticky bez omezení.

Pak přišlo období tvrdých represí – kdy policie běžně mučila podezřelé a zatýkala víceméně náhodně – které opět vystřídalo zmírnění a pak opět zpřísnění postupu proti všem podezřelým, což jsou často celé vesnice v odlehlých oblastech země.

Podle analytické společnosti Economist Intelligence Unit může vyhlášení výjimečného stavu vést k tvrdým zásahům proti podezřelým a nahnat tím obyvatelstvo do náručí teroristů.

Tuniský velvyslanec v Británii postup britské vlády krizitizoval s tím, že odlivem turistů připraví tamní hoteliéry a další podnikatele o možnost se uživit a ekonomické problémy a beznaděj povedou jen k dalšímu rozmachu terorismu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist