Rusko už nehodlá poskytovat Ukrajině slevu na zemní plyn v dosavadní výši. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin, krátce před dalším kolem rozhovorů mezi představiteli Ruska, Ukrajiny a Evropské unie o podmínkách dalších dodávek ruského plynu.

Dosavadní dohoda vyprší koncem měsíce.

Gazprom podle agentur žádá od Ukrajiny za tisíc metrů krychlových plynu 287,15 dolaru ve třetím čtvrtletí a ve čtvrtém čtvrtletí 262,5 dolaru. Ukrajinci platili ve druhém čtvrtletí 247,2 dolaru za tisíc kubíků.

"Nemůžeme poskytovat slevu Ukrajině v dřívější výši, ale každopádně by konečná cena pro ukrajinské spotřebitele neměla být vyšší než v sousedních zemích, například Polsku," řekl Putin na poradě se členy vlády.

Ukrajinská tisková agentura Unian si Putinova slova vyložila tak, že kvůli poklesu cen ropy si prý Rusko další slevy vůči Ukrajině nemůže dovolit.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak poznamenal, že třístranná jednání Rusko-EU-Ukrajina o plynu jsou naplánována na konec měsíce, vzhledem k tomu, že končí sleva poskytnutá pro druhé čtvrtletí.

O slevu pro třetí čtvrtletí prý Kyjev dosud oficiálně nepožádal.

Jednat by se podle Novaka mělo i o naplnění ukrajinských zásobníků, které je třeba naplnit plynem před začátkem zimní sezony v půli října.

Podle Novaka je záhodno podzemní zásobníky naplnit 19-20 miliardami metrů krychlových plynu; v současnosti má Ukrajina prý v zásobnících 11,5 miliardy kubíků.

Ministr Novak ještě 18. června v televizi uvedl, že Moskva by mohla Ukrajině poskytnout na třetí čtvrtletí slevu ve výši 30 procent.

Rusko, které anektovalo do té doby ukrajinský Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny, loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o zimním balíčku, která ale vypršela letos v březnu.

Na počátku dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na zajištění dodávek pro Ukrajinu do konce června.