Ukrajinský prezident Petro Porošenko si při schůzce s americkým senátorem Johnem McCainem postěžoval, že Rusko v Donbasu testuje nové zbraně. "Bojujeme zbraněmi 20. století proti zbraním 21. století," řekl. Americký host přislíbil, že republikánští senátoři budou dále požadovat dodávky amerických zbraní Ukrajině, avšak upozornil, že rozhodnutí je v rukou prezidenta Baracka Obamy.

"Je zcela nezbytné poskytnout Ukrajině zbraně, které jsou velmi potřebné. Je to nezbytná podmínka, aby Vladimir Putin nemohl dále pronikat na území sousední země," řekl McCain podle listu Ukrajinska pravda. McCain se zároveň setkal s civilními dobrovolníky, kteří dnes tvoří 80 procent ukrajinské armády. 

Porošenko McCainovi, který předsedá vlivnému brannému výboru amerického Senátu, poděkoval za podporu ze strany USA.  

Boje na východě Ukrajiny stále nekončí. Při sobotním ostřelování východoukrajinského města Marjinka, ležícího asi 30 kilometrů od hlavní bašty proruských separatistů, Doněcka, byli zabiti nejméně dva civilisté. V Marjince byli při povstaleckém ostřelování zraněni také tři vojáci ukrajinských vládních sil, oznámila agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na místní úřady, které jsou loajální k prozápadní vládě v Kyjevu.

Mluvčí ukrajinské armády uvedl, že za posledních 24 hodin v Donbasu na východě Ukrajiny nikdo z příslušníků ozbrojených sil nebyl zabit, sedm vojáků bylo zraněno. Nejhorší byla podle plukovníka Andrije Lysenka situace na frontě u Doněcka, kde prý se povstalci u Marjinky pokusili o průlom do ukrajinských pozic za použití minometů a houfnic. Na jiných úsecích rebelové údajně nasadili do bojů i tanky a raketomety, přestože podle mírových dohod z Minsku měly obě strany těžké zbraně z fronty stáhnout. 

Separatisté naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během posledních 24 hodin porušila příměří v 31 případech. Zahájili v sobotu také evakuaci obyvatel sídliště na předměstí Doněcka, které podle nich bývá častým terčem palby ukrajinských děl a minometů.

Podle odhadu OSN si válka na Ukrajině si od svého vypuknutí loni v dubnu už vyžádala nejméně 6450 životů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist