"Lidové republiky" proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny přežívají i díky vyvlastňování majetku ukrajinských podnikatelů, kteří se k separatistům nepřidali. Upozornil na to v pondělí ruský podnikatelský list RBK, podle něhož na seznamu znárodněných podniků už figurují doly, plynovody, tepelná elektrárna, autobusová nádraží či obchody řetězce ATB.

Znárodňováním se doněčtí separatisté pokouší řešit finanční problémy, které je sužují každý měsíc. Jen v červenci se chystají vyplatit penze a sociální dávky ve výši 2,65 miliardy rublů (asi 1,16 miliardy korun), upozornil RBK.

V části Donbasu ovládané separatisty žijí asi dva miliony až 2,5 milionu lidí, z nichž okolo milionu představují důchodci a další lidé vyžadující sociální ochranu. Před válkou v Doněcké a Luhanské oblasti žilo okolo 6,5 milionu lidí. Nejzámožnější a nejkvalifikovanější část populace z Donbasu uprchla, tvrdí se v jedné z analýz ruského ústavu strategických studií RISI pro ruskou vládu.

Podle RBK separatisté od loňského listopadu, kdy ukrajinská vláda zavedla hospodářskou a dopravní blokádu povstaleckých území, do letošního března utratili na penze a další sociální výplaty okolo 3,8 miliardy rublů (asi 1,7 miliardy korun). Koncem března pak hlavy "lidových republik" podepsaly nařízení, že penze se budou vyplácet pravidelně a v předválečné výši, a to v rublech při kurzu dva ruble za jednu hřivnu. Koncem května pak "lidové republiky" začaly vyplácet různé sociální dávky, invalidům nebo těhotným. Avšak povstalecké vlády odmítly deníku upřesnit své příjmy, jen uvedly, že se každý měsíc zvyšují.

Jak prozradil listu nejmenovaný vysoce postavený ruský představitel, základní příjmy "lidovým republikám" obstarávají velké podniky, ať už patří ukrajinským, anebo ruským podnikatelům.

V praxi se však značná část velkých podnikatelů omezuje jen na to, že platí své zaměstnance, jakož i obstarává humanitární pomoc, ale jen pár oligarchů platí separatistům daně.

"Doněcká lidová republika se obává silně zatlačit na (Rinata) Achmetova a další velké podniky, ale pouští hrůzu na střední podnikání. Ředitelům vyhrožují uvězněním, jestli nebudou platit daně," vysvětlil zdroj blízký povstaleckému vedení.

V "Luhanské lidové republice" prakticky všechny velké podniky stojí.

Rusko oficiálně pomáhá Donbasu dodávkami potravin a dalšího základního zboží humanitárními konvoji. Ale neoficiální pomoc podle listu překračuje humanitární rámec, řídí ji komise v čele s náměstkem ministra pro hospodářský rozvoj Sergejem Nazarovem a uskutečňuje se přes ústřední banku mezinárodně neuznávané Jižní Osetie, odtržené od Gruzie, a finanční ústav Bank Moskvy. Do Ruska se vyváží uhlí z Donbasu a Rusko dodává separatistům "na dluh" plyn a elektřinu.

"Rusko za žádné situace neopustí Novorusko a nenechá je hladovět," ujistil list s odvoláním na zdroj "blízký vedení ruské vlády".

Demonstranti v Doněcku požadovali mír - anebo ofenzivu

Několik stovek obyvatel Doněcka se v pondělí zúčastnilo demonstrace před sídlem povstalecké vlády, po které požadovali ukončení války s prozápadní vládou v Kyjevě. Počet demonstrujících se odhaduje na 200 až 500. Část demonstrantů se domáhala naopak povstaleckého útoku na ukrajinské pozice, odkud prý čelí pokračujícímu ostřelování.

"Ukončete válku!", "Vraťte nám domovy, máme rozbité domy!" a "Všichni zmizte!" vykřikoval dav pod okny povstalecké vlády. 

"Schováváte se za našimi zády!", "Jsme váš živý štít!" a "Hanba!", volali obyvatelé okrajových čtvrtí, obviňující separatisty, že si v jejich čtvrtích zřizují palebná stanoviště a sklady zbraní a munice, které se následně stávají terčem ukrajinské palby.

Jiná skupina demonstrantů naopak vyzývala povstalecké velení k ofenzivě. "Je nutné zahájit ofenzivu, aby se ukrajinské síly stáhly od naší čtvrtě. Nedá se žít v podmínkách, v jakých už rok žijeme," řekla sedmadvacetiletá Lena. "V posledních týdnech skoro nevylézáme ze sklepa. Ponechali nás napospas osudu," postěžovala si třicátnice Irina.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist