Dosavadní ministr obrany Raimonds Véjonis se ve středu stal na příští čtyři roky novým lotyšským prezidentem.

Při tajném parlamentním hlasování prošla jeho kandidatura až na pátý pokus, v němž devětačtyřicetiletý politik získal ve stočlenné sněmovně 55 hlasů.

Dosavadní ministr obrany Raimonds Véjonis se dnes stal na příští čtyři roky novým lotyšským prezidentem.Véjonis byl v pátém kole už jediným kandidátem, když v předchozím hlasování ze souboje vypadli všichni tři jeho soupeři: Egils Levits, soudce Evropského soudního dvora, bankéř a bývalý přední hráč basketbalu Mártiňš Bondars a zástupce silné ruské menšiny Sergejs Dolgopolovs.

Ministr obrany, který byl ve volbách favoritem, v nejvyšší státní funkci nahradí dosavadního prezidenta Andrise Bérziňše, který o znovuzvolení z rodinných důvodů neusiloval. Véjonis pochází z rusko-lotyšské rodiny, narodil se v ruském Pskově a v Rize vystudoval biologii. Jeho kandidaturu navrhlo a podpořilo lotyšské Sdružení Zelených a Rolníků.

Hlavním tématem prezidentských voleb bylo zajištění bezpečnosti státu v podmínkách rostoucího tlaku sousedního Ruska. Ukrajinská krize, regionální bezpečnost a posilování ruské armády zcela ovládly předvolební kampaň.

Kandidáti diskutovali o posilování Severoatlantické aliance v Pobaltí a postavení silné ruské menšiny v Lotyšsku. 

Prezident v Lotyšsku vykonává spíše reprezentační funkce, výkonná moc plně přísluší vládě. Pokud by ve středu žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu poslaneckých hlasů, hlasování by se za deset dnů opakovalo.