V Thajsku začal soudní proces s bývalou premiérkou Jinglak Šinavatrovou. Státní zástupce ji viní z korupce a podvodů při udělování kontroverzních vládních dotací prodeje rýže, informovaly světové agentury. Šinavatrové hrozí trest až deset let vězení. Někdejší předsedkyně vlády rezignovala na svou funkci loni po rozsáhlých demonstracích a krátce po její demisi se moci ujala vojenská junta. Ta v úterý oznámila, že uspořádá referendum o novém návrhu ústavy. Uvedla současně, že kvůli tomu bude nutné posunout termín plánovaných parlamentních voleb, které se tak uskuteční nejdříve v srpnu příštího roku.

Sedmačtyřicetiletou političku před soudní budovou čekalo asi 50 stranických kolegů a dalších příznivců. Všechna obvinění, která proti ní byla vznesena, Šinavatrová znovu odmítla a označila je za politicky motivovaná. Novinářům řekla, že si je jistá, že se její nevina prokáže.

Politička složila kauci ve výši 30 milionů bátů (22 milionů korun). Během procesu má Šinavatrová zakázáno bez povolení cestovat do zahraničí. Další líčení bylo odročeno na 21. července.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, údajně kvůli znovunastolení pořádku. Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

Krátce po převzetí moci armádou se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže. Vláda Šinavatrové údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (436 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Stoupenci bývalé premiérky v hluboce rozdělené zemi kritizují obvinění jako spiknutí tradičních elit, mezi něž armáda a soudy patří. Odpůrci Šinavatrové naopak argumentují, že po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu hromady neprodané rýže ve skladech, a že šlo o hospodářskou pohromu.

Thajská junta v úterý oznámila, že vyhlásí referendum o novém návrhu ústavy, k čemuž ji vyzývala řada stran. Vojenská vláda nicméně současně upozornila, že lidové hlasování s největší pravděpodobností naruší "cestovní mapu", kterou načrtla po převratu a která má vést k demokratizaci země. Volby, které se měly konat počátkem příštího roku, se tak uskuteční nejdříve v srpnu 2016, uvedl kabinet.

Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist