Řada členských zemí Evropské unie má podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka výhrady k nedávnému návrhu Evropské komise na automatické rozmísťování uprchlíků podle kvót. Zaorálek to řekl po pondělním bruselském jednání ministrů osmadvacítky odpovědných za evropskou problematiku. Státy podle něj například připomínají, že závěry nedávného summitu EU k migraci hovořily v této souvislosti o principu dobrovolnosti.
"Od toho se Evropská komise dost zásadně odchýlila a vytvořila systém automatický a obligatorní. Je řada členských zemí, které do této chvíle daly najevo, že to je něco, co jim dělá problém," řekl novinářům český ministr. Komise ve svém návrhu z minulého týdne předpokládá v případě potřeby přerozdělování uprchlíků z nejpostiženějších zemí do jiných států EU na základě klíče sestaveného podle velikosti populace daného státu, výkonu jeho ekonomiky, míry nezaměstnanosti a podobně.
Státy EU podle Zaorálka nezpochybňují existenci společného problému, kterým je současná masivní migrační vlna a který je třeba společně zvládnout. "Na druhé straně jde o to, abychom se na způsobu, kterým to děláme, dohodli. Není možné, aby to bylo takto nařízeno," míní ministr.
Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová v úterý potvrdila, že komise plánuje příští týden ve středu předložit členským zemím konkrétní návrh, kterým chce pro omezenou dobu vyřešit nynější mimořádnou situaci s uprchlíky v Itálii. Proto podle ní státy EU budou mít příležitost celou věc i kritéria přidělování diskutovat. Diplomaté obeznámení se současným rozložením názorů mezi členskými zeměmi přitom míní, že návrh na rozdělování uprchlíků podle kvót v dosud zmiňované podobě nemá šanci uspět.
Česku vadí také to, že by nemělo plně pod kontrolou, koho na své území pouští. Svůj odpor ke "kvótám na uprchlíky" dává hlasitě najevo společně s dalšími zeměmi visegrádské skupiny, připomněl Zaorálek. Proti, i když s různými zdůvodněními, vystupují podle něj také tři pobaltské země, dále Portugalsko a Nizozemsko a už v pondělí dala svůj nesouhlas najevo Francie. Podle diplomatů jsou proti také Španělé i Rumunsko a Bulharsko.
"Rýsuje se řada zemí, které poměrně shodně, byť různými slovy, poukazují na podobný problém," uvedl Zaorálek.
Návrh nové migrační agendy je strategickým materiálem. Na jeho základě chce Evropská komise připravit konkrétní první návrhy, první ještě do konce tohoto měsíce, tedy právě už příští týden.
Návrhy budou ve většině případů vyžadovat konzultaci s Evropským parlamentem a souhlas kvalifikované většiny zemí EU, Česko samotné by je nemohlo blokovat. Kvalifikovaná většina odpovídá 15 zemím unie, představujícím ovšem nejméně 65 procent evropských občanů.
Mluvčí Bertaudová v úterý nechtěla komentovat, zda ve snaze zmenšit odpor alespoň části členských zemí změní komise způsob výpočtu kvót samotných. Nyní jsou sestaveny tak, že počet obyvatel a výkon ekonomiky "váží" po 40 procentech, dosavadní ochota k přijímání uprchlíků a míra nezaměstnanosti po 10 procentech.
Souběžně komise příští týden předloží také návrh na to, aby EU v příštích dvou letech přijala celkem 20 tisíc lidí, kteří mají nárok na mezinárodní ochranu. Na Česko by podle stávající podoby přídělového klíče z těchto lidí připadalo 525 osob.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist