Při leteckých úderech spojenců pod vedením USA zahynul na severu Iráku abú Alá Afrí, druhý nejvyšší vůdce radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Informovalo o tom ve středu irácké ministerstvo obrany. V posledních týdnech se objevily spekulace, že vůdce IS abú Bakr Bagdádí utrpěl při bojích vážná zranění a abú Alá Afrí měl údajně místo něj řídit veškeré operace islamistů.

Podle irácké vlády spojenecké letouny zasáhly mešitu ve městě Tal Afar v provincii Ninive, kde se v tu chvíli nacházel právě Afrí spolu s několika dalšími vysoce postavenými veliteli radikálů. Při útoku prý zemřelo přes deset radikálů.

Guvernér provincie Ninive britské televizní stanici BBC řekl, že Afrího smrt potvrdily i jeho kontakty. Irácké ministerstvo vnitra nicméně vydalo opačné prohlášení. Jak uvedl jeho mluvčí pro agenturu AP, Afrí se sice měl nacházet v budově zasažené náletem, nicméně jeho osud byl neznámý. Mluvčí amerického ministerstva obrany pak uvedla, že zaznamenala zprávy v médiích, prý ale rovněž nemůže nic potvrdit. Jak Pentagon nicméně ve svém prohlášení zdůraznil, cílem jeho náletů nebyla mešita.

O druhém nejvyšším muži IS neexistuje podobně jako o Bagdádím příliš informací. Narodil se v roce 1957 nebo 1959 v druhém největším iráckém městě Mosul na severu Iráku, které nyní ovládají islamisté. K radikálům se připojil v roce 2012 po svém propuštění z iráckého vězení. Předtím byl vůdcem teroristické sítě al-Káida v Iráku.

Údajně původním povoláním učitel fyziky následně rychle vystoupal na žebříčku v radikálním hnutí, až se stal pravou rukou Bagdádího. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden nabídlo odměnu sedm milionů dolarů (asi 171 milionů korun) za informace vedoucí k jeho dopadení.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát obsadili v uplynulém roce rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. Jejich ofenzivu se snaží zastavit místní vlády, kurdské jednotky a leteckými údery i spojenci v čele s USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist