Při vzpouře v irácké věznici v Chálisu zemřelo přes 60 lidí. Bylo mezi nimi 12 policistů a 50 vězňů. Podle iráckých úřadů uprchlo až 200 trestanců. Ve věznici jsou stovky lidí, z nichž mnozí si odpykávali tresty za terorismus.

Chális leží v provincii Dijála severně od Bagdádu. Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že v pátek se vězni začali bít mezi sebou. Přemohli strážce, kteří se snažili je zklidnit, ozbrojili je a zmocnili se i zbrojního skladu. Podle agentury Reuters vězni a policisté zemřeli při boji ve věznici i při pronásledování uprchlíků.

Ministerstvo vnitra vyloučilo, že potyčky v Chálisu vyvolal útok zvenčí. Tak tomu bývalo v minulých případech, kdy se radikálové snažili osvobodit své vězněné kolegy. V roce 2013 se při přepadení věznice Abú Ghrajb dostalo na svobodu 500 vězňů.

Nicméně starosta města Chális podle agentury Reuters řekl, že "za zabíjení a útěk vězňů je zodpovědný Islámský stát". Z jeho prohlášení také vyplynulo, že trestanci, kteří se dostali na svobodu, jsou z řad IS. Starostova slova potvrdil představitel střediska pro bezpečnostní operace provincie Dijála.

Irácká vláda je odhodlána dobýt zpět západní provincii Anbár a snaží se k tomu získat místní sunnitské kmeny. Úřady zapsaly prvních 1000 sunnitských dobrovolníků, kteří budou zapojeni do bojů proti radikálům z IS. Vláda vedená šíity se tak uchyluje k taktice, díky níž se americké armádě podařilo porazit iráckou Al-Káidu v letech 2006 a 2007.

IS obsazuje Anbár od začátku loňského roku a v jeho polovině dobyl také sever Iráku a vyhlásil tam chalífát. V Anbáru až na větší města nenarážel na odpor, protože sunnitské obyvatelstvo této sunnitské organizaci důvěřovalo víc než šíitské vládě. Anbárský guvernér Suhajb Raví řekl sunnitským brancům, že začíná rozhodující boj o Anbár. IS má v rukou stále 65 procent provincie.

Sunnité se připojili v roce 2006 k americké armádě, protože chtěli skoncovat s masakry organizovanými Al-Káidou. Vláda bývalého premiéra Núrího Málikího ale sunnitským oddílům postupně přestala vyplácet žold a tito bojovníci se pak stali terči atentátů.

Nyní Bagdád investoval mnoho do šíitských milicí, které pomáhají armádě v okolí Bagdádu. Současný premiér Hajdar Abádí obnovil důvěru vůči sunnitům a řekl, že v Anbáru je připraven vyzbrojit až 6000 členů milicí.

První jednotka, která tento týden vznikla, se skládá z členů kmene Albu Ajsa z oblasti Fallúdže. Jeho vůdce šajch Radžah Barakát řekl, že jeho lidé zpočátku IS podporovali, protože zásadně nesouhlasili s Málikího vládou, teď ale chtějí proti extremistům bojovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist