Islámští radikálové v pondělí na severu Sýrie obsadili strategickou základnu syrské armády. Pokud se jim podaří základnu udržet, tak rozšíří své postavení v provincii Idlib, z níž chtějí údajně postupovat do západosyrské Latákíje, která je oporou režimu v Damašku.

Radikálové, kteří bojují několik týdnů v Idlibu, patří především k frontě An-Nusra a několika menším skupinám, ale nejsou mezi nimi lidé z Islámského státu. V sobotu fronta ovládla strategické město Džisr aš-Šughúr poblíž turecké hranice.

V pondělí jí padla do rukou základna Karmíd a s ní množství zbraní a techniky, které byly uvnitř. Podle opozice radikálové ukořistili nejméně sedm tanků, velké množství munice a raketometů. Cestu na základnu spolubojovníkům otevřel sebevražedný atentátník, který vjel do brány s nákladním autem naloženým dvěma tunami výbušnin.

Vojáci základnu používali při útocích na povstalce působící v blízkosti turecké hranice. Syrské sdělovací prostředky v pondělí informovaly pouze o těžkých bojích v Idlibu, ale ne o ztrátě základny.

Radikálové v březnu obsadili provinční středisko Idlib a Damašek pak začal obviňovat Turecko, že je podporuje. Idlib je po Rakce druhé město na severu Sýrie, které ovládají islámští extremisté.

Syrská válka si za čtyři roky vyžádala přes 220 000 obětí a z domovů vyhnala přes 11 milionů lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist