Nejméně 60 obětí a 1117 zraněných si vyžádalo nové mohutné zemětřesení o síle 7,4 stupně, které v úterý postihlo Nepál a sousední Indii a Číně. Otřesy půdy si také vynutily uzavření letiště v nepálské metropoli Káthmándú.

Nepál se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabilo 8 046 lidí a 18 tisíc dalších zranilo. 

Český záchranářský tým, který pomáhá po dubnovém zemětřesení v Nepálu, je po nových otřesech půdy v pořádku a čeká další příliv zraněných.

Pohřešuje se ale vrtulník americké námořní pěchoty, který tam pomáhal při záchranných pracích po dubnovém zemětřesení. V helikoptéře cestovalo osm lidí, z toho šest amerických vojáků a dva jejich nepálští kolegové. Oznámilo to podle agentury Reuters tichomořské velení armády.

Americký ústav USGS původně stanovil sílu úterního zemětřesení na 7,1 stupně, poté ale tento údaj zvýšil na 7,4 stupně a nakonec zpřesnil na 7,3. Epicentrum bylo blízko základního tábora u nejvyšší hory světa Mount Everest a otřesy vycházely z hloubky 18,5 kilometru. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně.

Epicentrum se podle všeho nachází 68 kilometrů od nejvyšší hory světa Mount Everest v oblasti základního tábora pro expedice. 

Všech 20 Čechů původně pohřešovaných po úterním novém zemětřesení v Nepálu je v pořádku. Řekl to velvyslanec ČR v indickém Dillí Miloslav Stašek. V pořádku jsou též podle něj všichni Češi v Indii, kterou zemětřesení rovněž zasáhlo.

Kromě nich v Nepálu působí také český záchranářský tým, jehož členové jsou podle mluvčí českých hasičů v pořádku a čekají další příliv zraněných.

Většina Čechů byla z Nepálu evakuována po otřesech půdy z 25. dubna. Zhruba dvacítka českých občanů ale na místě zůstala, aby pomáhali Nepálcům vypořádat se s následky dubnové přírodní katastrofy.

Úterní záchvěvy půdy způsobily paniku v nepálské metropoli Káthmándú. Bylo vidět, jak rodiče k sobě pevně tisknou své děti a stovky lidí se zoufale snaží dovolat příbuzným mobilními telefony. Prodavači urychleně zavřeli obchody.

Letiště v hlavním městě, které přijímá veškerou zahraniční humanitární pomoc po dubnové přírodní katastrofě, dočasně přerušilo provoz. Některé budovy v Káthmándú, popraskané po předchozím zemětřesení, se zřítily, rozsah škod však zatím není známý. 

Asi po 30 minut po zemětřesní otřáslo oblastí nejméně šest dozvuků, z nichž nejsilnější byl o síle 6,3 stupně, které měly epicentrum ve čtvrti Ramechhap ležící východně od Káthmándú. 

Pět mrtvých a značné materiální škody si úterní otřesy vyžádaly také v okrese Sindhupálčauk, který leží severovýchodně od metropole a kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. V úterý v tomto regionu přišlo o život pět lidí. Značně postiženo bylo městečko Čautará, odkud humanitární pracovníci hlásili spadlé domy a řadu zraněných a hospitalizovaných.

"Spadlé budovy v Čautaře… Z budov vynášena mrtvá těla," napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým. Ostatní oběti jsou z Káthmándú a z dalších oblastí na východ od metropole. Jeden člověk zahynul také v indickém státě Bihár a další v indickém státě Uttarpradéš.

"Dostáváme zprávy o tom, že lidé opustili své domovy a dočasné úkryty," uvedl pro agenturu Reuters představitel z ministerstva pro domácí záležitosti Ram Prasad Sharma. "To je jediná informace, kterou v tuto chvíli máme," dodal.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu působí dva týdny.

V Nepálu po předchozím zemětřesení pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová ČTK řekla, že dnešní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných.

Lidem v postižených oblastech lze pomoci i finančně

Organizace Člověk v tísni zřídila za tímto účelem bankovní konto 54333345/0300.

Pomoc Nepálcům zajišťuje i Charita. Na její konto s číslem 55660022/0800 lze posílat příspěvky pod variabilním symbolem 107. Česká ADRA vybírá na pomoc na kontě 66888866/0300 pod variabilním symbolem 380.

Diakonie Českobratrské církve evangelické má pro pomoc Nepálcům zřízen účet 292949292/0300 a variabilní symbol 319. Pomoc českého červeného kříže má konto 333999/2700 a variabilní symbol 1504.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist