Osm dní po ničivém zemětřesení v Nepálu našli záchranáři v sutinách tři živé lidi. Dva přeživší objevili v troskách domku z nepálených cihel, třetího vytáhli ze závalu.
Dva muži a žena z okresu Sindhúpalčok ležícího severovýchodně od metropole Káthmándú byli ihned převezeni do nemocnice.
Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní úřady.
Dosud poslední živé lidi vytáhli záchranáři z trosek ve čtvrtek, poté vláda označila naději na objevení dalších přeživších za minimální.
V důsledku zemětřesení přišlo o život přes 7000 osob. Zraněno bylo podle aktuální bilance více než 14 tisíc lidí. Lidé nyní naléhavě potřebují další materiální pomoc, která se k nim však dostává složitě kvůli nepružným celním předpisům. OSN proto podle agentury AFP vyzvala nepálskou vládu, aby je uvolnila.
Nepálský ministr financí v neděli varoval, že bilance obětí "výrazně vzroste". Některé z okresů zasažené silnými otřesy jsou totiž stále nepřístupné a záchranáři tam ještě nemohli začít zjišťovat následky katastrofy. "Do některých vesnic jsme se ještě nedostali, a přitom víme, že v nich byly všechny domy zbořeny," prohlásil ministr financí Ram Šaran Mahat.
Vlády řady zemí světa mezitím pokračují v posílání stovek tun humanitární pomoci; například Indie vypravila dodávku 100 000 stanů, které by do Nepálu měly dorazit v pondělí.
Právě stany či plachty, které patří kvůli nutnosti zajistit pro statisíce lidí nouzové ubytování mezi nejpožadovanější věci, již vláda zvláštním nařízením osvobodila od cel, což jejich distribuci urychluje.
U řady dalších věcí k tomu však zatím nedošlo, a proto šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová vyzvala nepálského premiéra, aby tak jeho vláda učinila. Připomněla, že Nepál v roce 2007 podepsal úmluvu, která jej zavazuje ke zjednodušení celních a daňových pravidel pro distribuci humanitární pomoci.
"Slíbil, že zajistí, aby se tak stalo, takže doufám, že od nynějška uvidíme zlepšení v těchto administrativních záležitostech," řekla Amosová AFP.
Letiště v Káthmándú bylo v neděli podle agentury AP uzavřeno pro velká vojenská a nákladní letadla, která sem dopravují pomoc, neboť na ně podle vedení terminálu není stavěné. Šéf letiště uvedl, že se v jeho povrchu začaly objevovat trhliny a úřady požádaly mezinárodní dárce, aby používali menší letadla.
Během osmi dnů od zemětřesení zaznamenal Nepál již více než 70 různě silných následných otřesů, kvůli nimž jsou lidé vystrašení a řada z nich stále přespává pod širým nebem.
Podle agentury DPA se už stáhly takřka všechny horolezecké výpravy z nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ty poslední tak učiní v nejbližších dnech, řekl DPA belgický horolezec Damien François ze základního tábora, který prý vypadá "jako po tsunami".
Zemětřesení o síle 7,8 stupně na masivu Mount Everestu spustilo mnoho lavin, které zabily nejméně 18 lidí.
Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel Nepálu, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nebo poničily přes 200 000 domů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist