Na pražském ruzyňském letišti ve čtvrtek odpoledne přistálo letadlo s 45 Čechy a občany dalších zemí Evropské unie evakuovanými z Nepálu, který minulý týden postihlo ničivé zemětřesení. Stroj vypravený českou vládou v noci na čtvrtek dopravil do nepálského hlavního města Káthmándú české zdravotníky a hasiče, kteří mají v zemi působit minimálně dva týdny.

Letadlo s týmem českých záchranářů odletělo do Nepálu v noci na středu. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú ale muselo zamířit do Indie a v Dillí několik hodin čekat na dokončení cesty do nepálské metropole. Tam skupina 36 lékařů, sester a hasičů dorazila v noci čtvrtek. S sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Hlavním úkolem českých zdravotníků bude ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

Na zpáteční cestu vzal stroj společnosti Travel Service Čechy, kteří se nacházeli v Káthmándú a projevili zájem o evakuaci, a jeho kapacitu doplnilo 39 občanů dalších evropských zemí. Mělo mezi nimi být i 14 Slováků, kteří vystoupili v Bratislavě. Během letu do Prahy měl letoun mezipřistání také v Abú Zabí. Už v předchozích dnech z Nepálu odcestovalo různými lety přes pět desítek Čechů.

Na přílet svých blízkých čekalo ve čtvrtek v hale starého ruzyňského letiště asi pět desítek jejich příbuzných a známých. Někteří přišli vybaveni plakáty s nápisem "Vítejte doma", jiní donesli na přivítanou pivo nebo chléb se solí. Když první pasažéři vstoupili do haly, propuklo mezi čekajícími nadšení a začaly téct slzy štěstí i šampaňské.

Z epicentra neštěstí se vrátil František Černý s přítelkyní. "Byli jsme přímo v Sermathangu, obci, kde se sice nikdo vážně nezranil ani nezemřel, ale všechno spadlo. Lidem nezůstalo téměř nic," popsali situaci na místě.

"Byli jsme tam čtyři dny, neustále se tam chvěla země, dvanáctkrát až patnáctkrát za den, přespávali jsme u místních obyvatel," doplnil Černý. S rodinou se prý mohl spojit až poté, co se jim podařilo sestoupit z hor, protože v horách nebyl signál, elektřina, voda ani jídlo. Zatímco metropole Káthmándú podle něj vyvázla ze zemětřesení ještě v relativně dobrém stavu, nepálské vesnice jsou totálně zničené. "Je to tam hodně špatné," poznamenal zkušený cestovatel, který se vrátil ze třetí cesty do Nepálu.

Jako jeden z posledních se do evakuačního letadla dostal Aleš Rajský. Jeho zemětřesení zastihlo v džungli v národním parku Čitvan, odkud se sám dostal do Káthmándú. "Trošku jsem se snažil pomoct odklízet trosky a hledat mrtvoly, ale když jsem viděl, že místní policie a armáda nic nedělá, tak jsem toho nechal," potvrdil zprávy médií, že pomoc obětem v Nepálu zatím příliš nefunguje. "Oni tam přihlížejí tomu, jak turisti a místní odklízejí trosky. Jestli třetina armády pomáhala, tak je to moc," dodal mladík. V Nepálu byl poprvé a na podzim by se tam rád vypravil znovu.

Nepál se stále vyrovnává s následky ničivého zemětřesení. Otřesy o síle 7,9 stupně, které oblast zasáhly v sobotu, si podle nejnovější bilance vyžádaly v Nepálu nejméně 5844 obětí a dalších více než 11 tisíc zraněných. Všech 272 Čechů, kteří se v Nepálu v době neštěstí nacházeli, je ale podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v pořádku.

Záchranářům v metropoli Káthmándú se ve čtvrtek podařilo najít v troskách jedné z budov přeživšího patnáctiletého chlapce, který v ruinách přečkal pět dní. Záchranné týmy nicméně varují, že šance na nalezení dalších živých lidí v sutinách je mizivá.

"Další přeživší již asi nebudou objeveni," prohlásil šéf centra pro řešení přírodních katastrof při ministerstvu vnitra Rámešvár Dandal. "Ke všem problémům se nyní ještě přidal déšť. Zdá se, že příroda je proti nám," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist