Severokorejský vůdce Kim Čong-un nedorazí do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, přestože dříve účast přislíbil. Novinářům v Moskvě to ve čtvrtek řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Kimovi prý v cestě brání "vnitropolitické záležitosti". Do Moskvy zato podle Peskova přicestuje třicítka světových státníků.

"Kim Čong-un se rozhodl zůstat v Pchjongjangu," řekl Peskov. "Do Moskvy přijet nemůže, diplomatickými kanály nám bylo sděleno, že jeho rozhodnutí je spojeno s vnitropolitickými záležitostmi," prohlásil.

Peskov důrazně odmítl spekulace o tom, že do Moskvy směřovaly ze zahraničí žádosti, aby Kreml sám Kimovu cestu zrušil. Žádné takové výzvy se podle mluvčího neobjevily.

Pro ruská média měl být severokorejský vůdce jednou z hlavních celebrit na oslavách, které mají 9. května vyvrcholit největší vojenskou přehlídkou v ruských dějinách. Podle Peskova ale bude bez ohledu na Kimovu zaneprázdněnost a dlouhou řadu dalších absencí účast na oslavách hojná. 

Peskov ve čtvrtek ruským novinářům předal seznam států, které do Moskvy vyšlou své vysoké představitele. Z postsovětských zemí prý účast potvrdili prezidenti Ázerbájdžánu, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Běloruska a gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.

Ze zahraničí jsou dále očekáváni prezidenti Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Venezuely, Vietnamu, Kuby, Zimbabwe a Mongolska, z Evropy pak nejvyšší představitelé Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Kypru a rovněž český prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico. O případné účasti řeckých politiků, kterou moskevská média považují za jistou, se Peskov nezmínil.

Kvůli "nabitému programu" se podle Peskova nezúčastní 9. května vojenské přehlídky na Rudém náměstí Zeman, Fico a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, den po oslavách. 

Do Moskvy mezitím docházejí další omluvenky, napsala ve čtvrtek agentura Tass. Pracovním zaneprázdněním omluvil svou neúčast japonský premiér Šinzó Abe, stejně zdůvodnil svou absenci i francouzský prezident François Hollande. 

Kremelský mluvčí oznámil, že oslavám bude přítomen i "vedoucí představitel OSN". V moskevských novinách se objevily zprávy o tom, že na oslavy přijede generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin nad možností jeho příletu do Moskvy vyjádřil údiv.