Koalice pod vedením Saúdské Arábie v úterý oznámila novou fázi vojenské operace proti šíitským povstalcům v Jemenu. Vzdušné útoky nahradí operace s názvem Navrácení naděje.

Informoval o tom mluvčí koalice generál Ahmad Asírí. Země pod vedením Saúdské Arábie se zaměří na posilování bezpečnosti v Jemenu, jejich cílem ale také bude zabránit povstalcům v dalším postupu.

"Koalice bude nadále bránit povstaleckým milicím v dalším pohybu nebo v jakýchkoliv operacích," cituje agentura Reuters generála Ahmada Asírího.

Írán, který je spojencem šíitských rebelů, konec bombardování vítá. "To, že bylo zastaveno vraždění nevinných a bezbranných lidí, je rozhodně krok kupředu," uvedl podle Reuters mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Teroristé z al-Káidy využívají chaosu v Jemenu a dobývají další území - čtěte ZDE

Arabská koalice shodila u jemenského Adenu zbraně. Mají pomoci proti rebelům - čtěte ZDE

Cíl asi měsíc trvajících leteckých útoků byl splněn, uvedlo podle televize Al-Arabíja ministerstvo obrany Saúdské Arábie.

Nepokoje v Jemenu eskalovaly loni, když šíité obsadili jemenské hlavní město Saná. Letos zabrali vládní instituce a přinutili prezidenta i vládu uprchnout z metropole do přístavního města Adenu. Prezident i premiér, za nimiž stojí Saúdská Arábie, jsou nyní v Rijádu. Šíity podporuje Írán.

V bojích od konce března zahynulo asi 800 lidí.

Související