Anexe Krymu bude Rusko během tří až čtyř let stát asi 150 až 200 miliard dolarů (asi 3,8 až 5,1 bilionu korun). Tento odhad přímých i nepřímých ztrát přednesl v úterý bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin.

"Financování Krymu nás bude každý rok stát šest až sedm miliard dolarů a všechny nepřímé a jiné ztráty, včetně odlivu kapitálu, mohou během tří čtyř let představovat od 150 do 200 miliard dolarů dohromady," řekl Kudrin během debaty vysílané v přímém televizním přenosu k 15 letům působení Vladimira Putina v čele Ruska.

Kudrin připustil, že díky loňskému připojení poloostrova k Rusku dosáhla popularita ruského prezidenta Vladimira Putina takových výšin, že ve volbách v roce 2018 může šéf státu počítat s bezproblémovým znovuzvolením na dalších šest let. Raději by se však přimlouval za to, aby Kreml využil Putinovy popularity k provedení potřebných hospodářských reforem.

Většina Rusů, 69 procent, se podle průzkumu státní agentury VCIOM domnívá, že Rusko na připojení Krymu vydělalo, ať jde o přístup k moři, základny Černomořské flotily, dodatečné možnosti rekreace, tak i o nastolení údajné historické spravedlnosti, protože Krym dříve Rusku patřil.

Podle 85 procent dotázaných se poloostrov vrátil do Ruska navždy. 89 procent Rusů si myslí, že rozhodně nemá smysl vracet Krym Ukrajině jen kvůli zrušení západních sankcí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist