Ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov se rozhodl raději zůstat ve Spojených státech poté, co ruská prokuratura požádala sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání. Ponomarjov jako jediný člen parlamentu loni v březnu hlasoval proti připojení Krymu k Rusku. Nedávno také obvinil prezidenta Vladimira Putina z odpovědnosti za vraždu opozičního předáka Borise Němcova.

Sám poslanec předpokládá, že může být obviněn v souvislosti se svým dluhem vůči vědecké nadaci Skolkovo, který však už téměř splatil, dále kvůli dřívějším protivládním demonstracím, anebo dokonce z vlastizrady. Emigrovat nechce, ale obává se uvěznění v případě návratu do vlasti. "Jestli mě chtějí v Rusku zatknout, tak se přirozeně vracet nebudu, protože jaký by mělo smysl se nechat dobrovolně zavřít do vězení?" řekl novinářům.

V poslaneckém klubu strany Spravedlivé Rusko, za níž byl Ponomarjov do parlamentu zvolen, ale kterou v lednu 2013 opustil, považují zákonodárcovo stíhání za logické.

"Jeho poslední počínání, kdy v USA vyzýval ke svržení vlády v Rusku, samozřejmě kategoricky odsuzujeme. Proto také to, co se děje, je docela logické," řekl místopředseda klubu Michail Jemeljanov.

Ponomarjov je v cizině už řadu měsíců. Tvrdí ale, že se nechystá žádat o politický azyl, i když ho k tomu ruské úřady tlačí. Původně odcestoval do Spojených států kvůli obchodním záležitostem jen s jedinou taškou. Spolu s ním je i manželka, zatímco děti zůstaly u prarodičů.

V cizině nyní pobývá několik ruských opozičních předáků, včetně bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského či někdejšího šachového šampiona Garriho Kasparova, zatímco další, jako bloger Alexej Navalnyj, ve vlasti čelí soudním procesům, anebo byli uvězněni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist