Kolem dvou tisíc stoupenců běloruské opozice demonstrovalo ve středu v centru hlavního města Minsku proti politice Ruska a jako výraz solidarity s Ukrajinou. Informovala o tom agentura AP, podle níž policie proti účastníkům manifestace nezasahovala.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy jako "Rusko je válka", jimiž chtěli vyjádřit nesouhlas s podporou, kterou Moskva poskytuje povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Shromáždění v běloruské metropoli úřady povolily.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navázal těsné ekonomické, politické a vojenské vztahy s Ruskem, které svému spojenci na druhé straně poskytuje levnou energii a jinou pomoc. Zemi s deseti miliony obyvatel vládne Lukašenko železnou rukou více než 20 let. Na Západě si vysloužil označení poslední diktátor v Evropě kvůli tvrdému potlačování disentu a svobodných médií.

Nicméně k ukrajinské krizi zaujal Lukašenko nečekaně zdrženlivý a v určitém směru i kritický postoj a po ukrajinských mírových rozhovorech v Minsku se vztahy Běloruska se Západem podle AP poněkud zlepšily.

Běloruský vůdce nedávno obvinil Moskvu z porušování pravidel Euroasijské hospodářské unie (EAHU) - nově vytvořené aliance Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu. Pohrozil vystoupením své země, pokud nebudou dohody o vytvoření unie respektovány.

Podle vůdce běloruské opozice Aljaksandra Milinkeviče, který v roce 2006 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách proti Lukašenkovi, středeční demonstrace odráží znepokojení ze záměrů Ruska. "Máme vážné obavy a svoje historické šance vidíme pouze s Evropskou unií," řekl podle AP.