Kolem dvou tisíc stoupenců běloruské opozice demonstrovalo ve středu v centru hlavního města Minsku proti politice Ruska a jako výraz solidarity s Ukrajinou. Informovala o tom agentura AP, podle níž policie proti účastníkům manifestace nezasahovala.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy jako "Rusko je válka", jimiž chtěli vyjádřit nesouhlas s podporou, kterou Moskva poskytuje povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Shromáždění v běloruské metropoli úřady povolily.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navázal těsné ekonomické, politické a vojenské vztahy s Ruskem, které svému spojenci na druhé straně poskytuje levnou energii a jinou pomoc. Zemi s deseti miliony obyvatel vládne Lukašenko železnou rukou více než 20 let. Na Západě si vysloužil označení poslední diktátor v Evropě kvůli tvrdému potlačování disentu a svobodných médií.

Nicméně k ukrajinské krizi zaujal Lukašenko nečekaně zdrženlivý a v určitém směru i kritický postoj a po ukrajinských mírových rozhovorech v Minsku se vztahy Běloruska se Západem podle AP poněkud zlepšily.

Běloruský vůdce nedávno obvinil Moskvu z porušování pravidel Euroasijské hospodářské unie (EAHU) - nově vytvořené aliance Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu. Pohrozil vystoupením své země, pokud nebudou dohody o vytvoření unie respektovány.

Podle vůdce běloruské opozice Aljaksandra Milinkeviče, který v roce 2006 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách proti Lukašenkovi, středeční demonstrace odráží znepokojení ze záměrů Ruska. "Máme vážné obavy a svoje historické šance vidíme pouze s Evropskou unií," řekl podle AP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist