Rusko bude Kubě pomáhat v úsilí o odvolání amerického obchodního embarga. Po příletu na návštěvu Kuby to v úterý prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruské firmy jsou připraveny na Kubě investovat, prohlásil ministr, který po Kubě navštíví i Kolumbii, Nikaraguu a Guatemalu.

Lavrov se v Havaně setkal s prezidentem Raúlem Castrem a svým protějškem Brunem Rodríguezem.

Podle agentury TASS přivítal známky uvolnění kubánsko-amerických vztahů, jehož projevem bylo nedávné obnovení diplomatických styků.

"Potvrdili jsme naše stanovisko ve vztahu k normalizaci vztahů mezi Kubou a USA. Vítáme tento vývoj a vyzýváme k co nejrychlejšímu ukončení nezákonné obchodní a finanční blokády Kuby ze strany USA," řekl Lavrov. 

Klíčovou oblastí v rozvoji rusko-kubánských vztahů se má stát ekonomická spolupráce. Odvíjet se podle ruského ministra bude hlavně v energetice a civilním letectví.

Další "závažné a perspektivní projekty" se prý chystají v rozvoji biotechnologií, farmacie a zdravotnictví.

Ruský ministr při své nynější návštěvě Latinské Ameriky nezavítá do Venezuely, která platí za jednoho z nejvěrnějších spojenců Ruska v regionu. Z Havany nicméně do Caracasu vzkázal, že Rusko je solidární s venezuelským lidem v jeho boji proti údajnému vměšování ze strany USA. "Nezákonné americké sankce považujeme za nepřijatelné a podporujeme snahu venezuelské vlády o dialog s konstruktivní opozicí," řekl Lavrov. 

Americký prezident Barack Obama počátkem března označil socialistický režim ve Venezuele za hrozbu národní bezpečnosti USA a vyhlásil sankce proti sedmi venezuelským činitelům. Napětí mezi oběma zeměmi výrazně vzrostlo už počátkem února, kdy prezident Nicolás Maduro obvinil druhého muže USA Joe Bidena z přípravy převratu ve Venezuele.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist