Násilnosti v sobotu vypukly v centru německého Wuppertalu, kde maskovaní pravicoví radikálové napadli policii kamením. Ve městě je ohlášeno několik demonstrací soupeřících skupin, radnice povolala víc než tisíc policistů s vodními děly. Protiislámské hnutí Pegida svou sobotní demonstraci ve Wuppertalu rozpustilo.

Demonstrovat do téměř půlmilionového města na jihu německého Porúří v sobotu přijelo celkem na 3000 stoupenců ultrakonzervativních islámských salafistů, pravicových radikálů a aktivistů Pegidy. Obavy ze střetů radikálně naladěných demonstrantů ovládly střed města, několik hlavních ulic policie zablokovala.

Po nedávných zkušenostech z Bonnu, Kolína nad Rýnem, Solingenu a dalších německých měst policie už v minulých dnech řadu organizátorů zadržela. Wuppertalský starosta Peter Jung vyzval obyvatele města, aby tváří v tvář možným násilnostem prokázali demokratickou vyspělost. "Podobné akce nelze zakázat, je to cena za liberální demokracii," řekl podle agentury DPA starosta.

Proti útoku maskovaných pravicových radikálů zakročili policisté obušky a slzným plynem. Zasahovat museli i v jedné z okrajových wuppertalských čtvrtí, aby zabránili střetům mezi bojovně naladěnými fotbalovými fanoušky a skupinami anarchistů.

Živelný odpor obyvatel města vyvolala demonstrace salafistů, kteří se sešli nedaleko wuppertalské synagogy. "Je nepřijatelné, aby se scházeli u synagogy, takové lidi tu nechceme," řekl jeden z demonstrantů.

Zakladatel Pegidy Lutz Bachman v sobotu ve Wuppertalu promluvil ke svým stoupencům a vyzval je ke klidu. "Všechno byste jinak zničili," nabádal aktivisty hnutí. Když ve městě propukly násilnosti, Bachman pochod Pegidy rozpustil.

Pegida od loňského podzimu pořádá demonstrace proti údajnému posilování islámu v Německu a proti otevřenosti země vůči přistěhovalcům. Centrum hnutí je v saských Drážďanech, demonstrace se ale rozšířily i do dalších německých měst. Akce Pegidy většinou neprovázejí žádné incidenty.