Stoupenci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v pondělí večer znovu demonstrovaly v Drážďanech proti údajnému posilování islámu v Německu. Menší shromáždění příznivců hnutí se konala i v dalších německých městech, kde ale zároveň manifestují odpůrci Pegidy. Podle policejních odhadů jsou mimo Drážďany početnější shromáždění za otevřenou společnost.
Podle televize n-tv se v Drážďanech na první povánoční demonstraci Pegidy sešlo přes 10 tisíc lidí. Od účasti je neodradila ani falešná zpráva o zrušení akce, kterou neznámí hackeři dopoledne zveřejnili na internetových stránkách hnutí. Demonstrace probíhá poklidně a nejsou hlášeny žádné konflikty mezi příznivci a odpůrci Pegidy.
Menší demonstrace proti údajné islamizaci Německa se konají také v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. V Kolíně nad Rýnem se podle policejních odhadů sešlo zhruba 250 příznivců Pegidy, v německé metropoli 350. "Pegida správně upozorňuje na problémy, které Německo má. Proti hnutí stojí jedině levicoví extremisté," řekl jeden z účastníků berlínské demonstrace.
V Berlíně i v Kolíně však převažují odpůrci hnutí. Ve městě na Rýnu se podle policie shromáždilo kolem 3 tisíc demonstrantů požadujících otevřenou společnost. V Berlíně se během podvečera uskutečnila tři shromáždění proti Pegidě, na největším z nich před Braniborskou bránou bylo podle policejního odhadu přes 2 tisíc lidí.
Mezi demonstranty u Braniborské brány převažovali lidé tureckého původu, kteří se cítí být Pegidou ohroženi. "Žiju v Německu, pracuji tady a platím tu daně. Proč na mě někdo útočí jen proto, že jsem muslim?" řekl jeden z demonstrantů. "Chceme ukázat, že Pegida nezastupuje jediný názor ve společnosti," zdůraznil další.
Nesouhlas s názory příznivců Pegidy dala najevo i některá německá města. V Berlíně nechala radnice po dobu konání demonstrace Pegidy zhasnout osvětlení Braniborské brány, v Kolíně nad Rýnem se do tmy ponořila místní katedrála.
Proti hnutí Pegida v pondělí opět vystoupila kancléřka Angela Merkelová z Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Musíme jasně říci, že pravicový extremismus, xenofobie a antisemitismus nesmějí mít v naší společnosti místo," uvedla v tiskovém prohlášení. Sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas se v Berlíně zúčastnil jedné z manifestací proti Pegidě.
Vláda nicméně v postoji k hnutí není jednotná. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny CDU, minulý týden vyjádřila pochopení pro některé požadavky hnutí a vznesla požadavek na rychlejší odsun neúspěšných žadatelů o azyl.
Pegida využívá protiislámské nálady, které v Německu zesílily v loňském roce. Na podzim začalo hnutí v Drážďanech pořádat pravidelné pondělní demonstrace, na největší z nich se těsně před Vánoci sešlo 17 a půl tisíce lidí. V dalších německých městech ale hnutí zatím výraznou podporu nezískalo.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist