Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna v úterý kritizoval nedávný rekordní kontrakt na prodej švýcarských maskovacích sítí Rusku v hodnotě 91 milionů švýcarských franků (asi 2,3 miliardy korun). "Je to odsouzeníhodné," řekl Schetyna rádiu Zet. O prodeji v pondělí psala švýcarská média a potvrdila ho i tamní vláda. Kontrakt byl však podle vládního mluvčího uzavřen ještě předtím, než se Švýcarsko přidalo k protiruským sankcím.

Maskovací sítě jsou vyrobeny z látky, která chrání proti odhalení infračervenými kamerami a radary. Podobné dodávky podle Schetyny "usnadňují ruským silám jejich agresivní akce". Polsko patří v rámci EU k nejbližším spojencům Ukrajiny a zároveň k nejtvrdším kritikům vojenských aktivit Ruska na ukrajinském území.

Švýcarský tisk podle agentury AFP kritizoval fakt, že se prodej uskutečnil i přes sankce EU proti Rusku. Tamní vláda ale prostřednictvím mluvčího uvedla, že kontrakt schválila, neboť byl uzavřen ještě předtím, než se nečlenské Švýcarsko k sankcím přidalo.

Snahy Ruska modernizovat armádu označil v úterý za vážný důvod k obavám britský ministr zahraničí Philip Hammond. Rusko je podle něj dokonce největší hrozbou pro Británii. Tamní tajné služby se proto snaží o Rusku získat co nejvíce informací, uvedl Hammond v Londýně.

Západ se podle něj po rozpadu Sovětského svazu snažil vtáhnout Rusko do mezinárodního právního systému udržujícího mír mezi národy. Po nástupu prezidenta Vladimira Putina ale byly tyto snahy zmařeny a současný ruský vůdce se podle Hammonda snaží tento systém zvrátit. "Pro každého, komu je nad 50 let, je toto už známá písnička - agresivní chování Ruska neúprosně připomíná, že může pro naši bezpečnost představovat největší hrozbu," řekl Hammond, citovaný agenturou Reuters.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v úterý řekl, že řešení krize na východě Ukrajiny je podle něj ještě daleko. Současný stav po mírové dohodě z Minsku je prý jen prvním krokem pro uklidnění situace. Ukrajina bude potřebovat rozsáhlou hospodářskou pomoc, připomněl Steinmeier během návštěvy Sofie. "Musím znovu zdůraznit finanční závazky (Západu) vůči Ukrajině, vzhledem k její vážné ekonomické situaci," uvedl Steinmeier podle Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist