Při střetech mezi Tálibánem a vládními ozbrojenými silami v loňském roce v Afghánistánu zemřelo více civilistů než při pumových útocích. Boje v tomto ohledu překonaly nastražené nálože vůbec poprvé. Rok 2014 byl v Afghánistánu nejkrvavější od roku 2009, kdy začala OSN vést bilanci obětí a zraněných.

V loňském roce bylo zabito celkem 3699 afghánských civilistů a dalších 6849 bylo zraněno. Boje v zemi zesílily v souvislosti s odsunem amerických a dalších zahraničních sil, které formálně ukončily bojovou misi v Afghánistánu v prosinci 2014.

Loni v porovnání s rokem 2013 stoupl počet zabitých a zraněných civilistů o 22 procent. Ztráty rostou navzdory tvrzení amerických generálů, podle nichž nově vycvičená afghánská armáda a policie válku vyhrávají.

Více než třetinu civilních obětí a zranění si vyžádaly střety mezi afghánskými vládními jednotkami a islamisty z hnutí Taliban, zatímco výbušniny umístěné u silnic nesou odpovědnost za 28 procent z celkového počtu mrtvých a zraněných civilistů, sdělil v Kábulu představitel OSN Nicholas Haysom. Boje v tomto ohledu překonaly nastražené nálože vůbec poprvé.

Civilisté rovněž často umírali při sebevražedných útocích radikálů; tyto atentáty mají na svědomí 15 procent civilních úmrtí. Jedenáct procent civilních obětí představují vraždy, které spáchali radikálové z hnutí Taliban, vyplývá z údajů OSN.

Jen v prosinci OSN zaznamenala 511 zabitých civilistů. Tálibán v tomto měsíci spustil sérii útoků v době, kdy oficiálně končila bojová mise zahraniční koalice. Vládu radikálního islámského hnutí Tálibán v roce 2001 svrhly jednotky vedené Američany.

Podle zprávy OSN za 72 procent všech loňských civilních úmrtí byl zodpovědný Tálibán a jeho spojenci. Afghánské vládní síly zabily 14 procent civilních obětí, nálety mezinárodních sil byly odpovědné za dvě procenta obětí a u zbylých nebylo možné ničí vinu jednoznačně zjistit.

Také afghánská armáda a policie v loňském roce utrpěly rekordní ztráty s téměř 5000 zabitých.

Od roku 2001 bylo v Afghánistánu zabito téměř 3500 zahraničních vojáků z 29 zemí. Je mezi nimi i deset českých vojáků.