Vzhledem k prudkému růstu cen potravin v Rusku v důsledku pádu rublu a západních sankcí ekonomové a spotřebitelské organizace vybízejí ruskou vládu, aby zavedla pro nejchudší vrstvy potravinové lístky, respektive zvláštní poukazy, kterými by bylo možné platit za nákupy v obchodě. Systém by měl po americkém vzoru financovat státní rozpočet.
Podle spotřebitelské organizace Veřejná kontrola se podíl výdajů na potraviny v rozpočtech ruských domácností ustavičně zvyšuje. Zatímco dříve na tuto položku připadalo 36 až 40 procent příjmů, po posledním prudkém zdražování je nutné počítat už s polovinou výplaty. "Při zachování trendu lze předpokládat, že za pár měsíců tyto výdaje nejspíše přesáhnou 50 i 60 procent příjmů," předpověděla tato nevládní organizace.
V této souvislosti požádala vládu, aby posoudila "možnost zavedení potravinových lístků, které dovolí sociálně slabým vrstvám nakupovat stanovené potraviny na účet federálního rozpočtu".
Ruská organizace se odvolává na americkou zkušenost. Ve Spojených státech totiž podobný systém funguje už od roku 1939. V současnosti má podobu elektronické karty, kterou každý měsíc doplňuje stát z rozpočtových prostředků. Pomoc čerpají desítky milionů Američanů, 15 procent populace, a stát na ni vynakládá desítky miliard dolarů.
Madeleine Albrightová: Jsou to přece Rusové, kdo provokuje - čtěte ZDE
Putin: Rusku nevyhovuje světový pořádek po rozpadu Sovětského svazu - čtěte ZDE
O zavedení potravinových lístků pro nejchudší vrstvy v Rusku se podle serveru Newsru.com hovoří přinejmenším od roku 2008. Letos se ale tento systém už rozbíhá jako experiment v několika regionech, například v Kirovské, Saratovské, Omské či Uljanovské oblasti. Podle listu Kommersant se i v bohaté Moskvě uvažuje o zavedení pomoci pro nejchudší na nákup potravinových balíčků. V jedenáctimilionové metropoli je sice jen necelých 100 000 nezaměstnaných, nicméně příjmy pod úrovní životního minima vykazuje skoro půldruhého milionu Moskvanů.
Přídělový systém a potravinové lístky se v Rusku poprvé objevily v roce 1916 za první světové války. Systém, zavedený za posledního cara, se ještě v daleko rozsáhlejším měřítku využíval v bolševickém Rusku, než byl oficiálně zrušen v roce 1935. Znovu se objevil na počátku chaotických 90. let a v některých regionech se udržel do roku 1993.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist