Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Francie François Hollande, Ukrajiny Petro Porošenko a Ruska Vladimir Putin se chtějí ve středu sejít v Minsku a dál jednat o vyřešení ukrajinské krize. Po nedělní telefonické konferenci čtyř státníků to oznámil mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Putin v Moskvě sdělil, že summit bude, pokud se do té doby podaří sladit stanoviska.

Merkelová a Hollande oživili diplomatické úsilí o ukončení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny novým mírovým plánem. Ve čtvrtek a v pátek s ním v Kyjevě a v Moskvě seznámili Porošenka a Putina.

Během nedělní telefonické konference čtveřice "dál pracovala na opatřeních v souvislosti s úsilím dospět ke komplexnímu urovnání konfliktu na východě Ukrajiny", citují média ze Seibertova prohlášení.

"Tato práce bude pokračovat zítra (v pondělí) v Berlíně s cílem uspořádat ve středu v Minsku summit v 'normandském formátu'," upřesnil německý mluvčí. Dodal, že týž den se v běloruské metropoli také sejdou signatáři minské dohody z loňského září, včetně zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Ukrajiny, Ruska a proruských separatistů.

Putin podle agentury Tass v Moskvě po telefonické konferenci oznámil, že minský summit se 11. února uskuteční, pokud se do té doby podaří sladit postoje.

"Domluvili jsme se, že se budeme snažit zorganizovat setkání v tomto (normandském) formátu mezi šéfy států a vlád v Minsku a budeme se orientovat na středu, jestliže se do té doby podaří dohodnout řadu stanovisek, které jsme v poslední době intenzivně posuzovali," uvedl podle ruské agentury Putin.

Označení normandský formát pochází z loňského června, kdy se Porošenko poprvé po svém květnovém zvolení prezidentem setkal s Putinem při oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii za druhé světové války. Schůzku tehdy pomohli zprostředkovat a zúčastnili se jí francouzský prezident a německá kancléřka.

Související