Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová mají ve čtvrtek v Kyjevě jednat s prezidentem Petrem Porošenkem. Podle svých slov se rozhodli převzít iniciativu při jednání o zastavení násilí na východě Ukrajiny.
"Přijedeme s novým návrhem, jak konflikt vyřešit," řekl Hollande s tím, že tento návrh je založen na respektování ukrajinské územní celistvosti. "Pracovali jsme s Angelou Merkelovou na tom textu několik dní... na textu, který bude přijatelný pro všechny," uvedl prezident.
V pátek se Hollande a Merkelová chtějí setkat v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Jejich iniciativu podpořila Severoatlantická aliance i Evropská unie. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zároveň zopakoval, že Rusko posiluje svou podporu separatistů jak lidskými silami, tak vybavením či výcvikem. Moskva podobná obvinění ze strany Západu opakovaně popírá.
Do Kyjeva rovněž dorazil americký ministr zahraničí John Kerry, který tu Ukrajině nabídne humanitární pomoc ve výši 16,4 milionu dolarů (400 milionů korun) určenou pro civilisty na východě země. Kerry na začátku své návštěvy upozornil, že Ukrajina čelí "pokračující ruské agresi", ale Západ podle něj nechce konflikt s Ruskem.
"Chceme zdůraznit, že naší volbou je diplomacie a jednání," zdůraznil americký ministr. Nelze však podle něj zavírat oči před tím, že přes ukrajinskou hranici přejíždějí tanky nebo že na ukrajinském území operují neoznačení vojáci. Bílý dům zatím odmítá poskytnout Ukrajině zbraně. Podle některých zdrojů by se ale postoj Spojených států mohl ve světle posledního vývoje změnit.
Ve čtvrtek mají jednat také ministři obrany členských států NATO. Stoltenberg ještě před zahájením schůzky uvedl, že budou jednat o posílení současných aliančních sil rychlé reakce (NATO Response force - NRF) ze současných 13 tisíc na přibližně 30 tisíc vojáků, tedy na více než dvojnásobek.
Potvrdil také, že z těchto posílených jednotek bude přibližně 5 tisíc vojáků tvořit nově vznikající "hrotové uskupení" sil s velmi rychlou reakční dobou (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). V případě ohrožení členské země by první části VJTF měly dokázat na jejím území zasáhnout v řádu několika málo dní, nejčastěji se hovoří už o 48 hodinách.
Na Ukrajině zemřelo za poslední den sedm civilistů a pět ukrajinských vojáků. Nejvíce obětí bylo hlášeno v Doněcku. Podle ukrajinských armádních zdrojů proruští vzbouřenci v noci na čtvrtek provedli dva pokusy o útok na ukrajinské pozice poblíž města Děbalcevo, které je důležitým železničním uzlem. Separatisté byli údajně odraženi. Podle údajů OSN si ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny od svého začátku loni na jaře vyžádal životy kolem 5200 lidí, včetně civilistů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist