Ruské úřady obvinily z prozrazení státního tajemství bývalého pracovníka federálního jaderného střediska v Sarovu Vladimira Golubeva.

Důvodem se stala jeho přednáška na vědecké konferenci v Česku, která byla následně publikována. Golubevovi hrozí až čtyři roky vězení, oznámil jeho advokát Jevgenij Gubin. Ruská tajná služba FSB se ke kauze nevyjádřila.

Zmíněna konference v Česku se podle agentury Interfax odehrála již v roce 2003, jiné zdroje jako datum konání uvádějí duben 2013, kdy se v Praze jednalo o nových trendech a materiálech v energetice a v programu konference figurovaly čtyři Golubevovy práce.

Předloni byl Golubev propuštěn ze zaměstnání. V Sarovu přitom působil od roku 1975. V současnosti je v důchodu.

Vladimir Golubev je odborník na výbušniny, kterým věnoval i svůj referát v Česku. Žádné státní tajemství neprozradil, veškeré údaje totiž publikoval v 80. a 90. letech, tvrdí jeho advokát Gubin.

Podle zmínek na internetu se vědec v Sarovu věnoval i balistice a dynamice plynů. Jeho byt prohledali agenti FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB. Zabavili mu počítače a pevné disky. Golubev musel podepsat prohlášení, že se nebude k případu vyjadřovat, a zavázat se, že neopustí své bydliště v Nižním Novgorodu.

Ruská média se dohadují, nakolik případ Golubev souvisí s aférou okolo "vlastizrady" ženy v domácnosti Svetlany Davydovové, která telefonicky sdělovala místní fámy ukrajinskému velvyslanectví; tedy zda jde o příznaky rostoucí "špionománie" ruských úřadů na pozadí eskalace ukrajinské krize a prudkého ochlazení vztahů se Západem. Ke stíhání prý ale přispěly i změny v trestním zákonu z roku 2012, které usnadnily vznesení obvinění z vlastizrady.

Ruský jaderný komplex v Sarově asi 400 kilometrů východně od Moskvy je největší v zemi. Téměř stotisícové město Sarov, dříve známé jako Arzamas-16, je kolébkou ruské jaderné fyziky a místem, kde vznikla první sovětská atomová a vodíková puma.

V místních provozech se dodnes vyvíjejí a kompletují jaderné hlavice. Město je pro cizince uzavřené, i Rusové tam smějí jen na zvláštní propustky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist