Proruští separatisté na východě Ukrajiny prý uzavřeli obklíčení ukrajinských jednotek ve strategicky položeném městě Debalceve, ležícím na silničním a železničním spojení mezi hlavními baštami povstalců Doněckem a Luhanskem. Oznámila to v pátek ruská média s odvoláním na šéfa neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka.
Ten vyzval ukrajinské vojáky, aby složili zbraně a vzdali se výměnou za zachování života. Kyjev opakující se povstalecká tvrzení o obklíčení Debalceve nepotvrdil.
"Chci se obrátit na všechny ukrajinské vojáky. Chlapci, mám návrh - složte zbraně a vyjděte ven," řekl Zacharčenko v televizi Rossija 24. "Máte šanci zachovat si život a zůstat celí. Vzdejte se a budete žít. Slibuji, že se pak všichni vrátíte domů," dodal.
Ukrajinská armáda podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina během uplynulých 24 hodin ztratila další důležité pozice a rovněž devět tanků a sedm bojových vozidel pěchoty. Celkem 117 vojáků padlo, 67 jich bylo zraněno.
Ukrajinská armáda přiznává mnohem nižší ztráty. "Ukrajina během ostřelování a bojových střetnutí přišla o pět vojáků, dalších 23 bylo zraněno," řekl mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov a dodal, že momentálně se v nemocnicích léčí 390 vojáků včetně 11 těžce zraněných.
V bojích mezi separatisty a vládními vojsky během uplynulých 24 hodin zahynulo i nejméně 12 civilistů: sedm mrtvých hlásí radnice v povstaleckém Doněcku, dalších pět podle ukrajinských úřadů bylo zabito v Debalceve.
Povstalci dříve odhadovali, že v Debalceve obklíčili až deset tisíc ukrajinských vojáků. To ale Kyjev popírá. "Žádný kotel v Debalceve neexistuje. Zrovna jsem hovořil s vojáky a ti netuší, že by měli být obklíčeni," citovala agentura Unian mluvčího armádní operace na východě země.
Nicméně velitel ukrajinského praporu Donbas Semen Semenčenko podle listu Ukrajinska pravda připustil, že povstalci po dělostřeleckém přepadu ovládli městečko Vuhlehirsk, tedy další pozici u Debalceve. Po městě prý nepřetržitě pálí raketomety a minomety, protivník se snaží vojákům odříznout přístupy k městu, nicméně Ukrajinci prý stále situaci kontrolují a mají dost sil, zbraní a munice.
Ministerstvo obrany podle agentury Interfax-Ukrajina tvrdí, že povstaleckým jednotkám pomáhají ruští poradci a instruktoři. V druhé linii jsou prý nasazeny i jednotky pravidelné ruské armády.
Ukrajina dostane další půjčku od Evropské unie ve výši 50 miliard korun - čtěte ZDE
Na Ukrajině vypukly nejtvrdší boje od září, padlo sedm ukrajinských vojáků - čtěte ZDE
V Minsku by se dnes měla opět sejít takzvaná kontaktní skupina vyjednávačů znepřátelených stran ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. V tomto formátu se už podařilo dojednat dvakrát příměří, ani jedno ale dlouho nevydrželo. Podle agentury Interfax by jednání mohla začít buď dnes večer, anebo v sobotu.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhuje, aby se jednalo o okamžitém zastavením palby, obnovení kontroly hranic a stažení těžké výzbroje z frontové linie vymezené v zářijovém memorandu z Minsku. Právě vymezení této linie je ale hlavním předmětem sporu. Kyjev trvá na stavu z loňského září, kdy bylo první příměří dojednáno, separatisté a Moskva chtějí prosadit nynější stav a zohlednit územní zisky vzbouřenců.
Krvavý konflikt v Donbasu si od loňského dubna vyžádal přes 5100 obětí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist