Americká společnost RWC chce ve Spojených státech licenčně vyrábět slavnou ruskou útočnou pušku AK-47, známou jako kalašnikov. Ta se dá teď na americkém trhu kvůli protiruským sankcím jen těžko sehnat. Výroba by přitom měla být zahájena letos v létě, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

Kalašnikov je v USA populární zbraní, kterou si Američané kupují i jako suvenýr. V zemi je také rozšířena její civilní verze prodávaná pod názvem Sajga. Ještě před uvalením amerických odvetných opatření vůči Moskvě nedokázal ruský výrobce zájem amerického trhu plně uspokojit, po vyhlášení sankcí pak cena za AK-47 vyletěla v Americe strmě vzhůru.

Na společnost RWC, která pušky v Rusku nakupovala, nyní dolehly sankční opatření, neboť nové zbraně dovážet nesmí, mohla jen doprodat již importované kusy. V Americe vyrobené kalašnikovy nadále ponesou označení AK-47, budou mít ale štítek "vyrobeno v USA".

"Tento krok se nám zdá za nynějších okolností zcela logický," komentovala chystanou výrobu v USA firma Kalašnikov z povolžského Iževsku. "Tento projekt jen zdůrazňuje oblíbenost legendárního kalašnikova," dodala.

Oznámení společnosti RWC zvýšilo v USA již tak vysokou poptávku po kalašnikovech. Podle listu The Washington Post si jeden zákazník koupil hned zhruba desítku kusů po tisícovce dolarů (přes 24 tisíc korun).