Americká letadla shodila v neděli večer kurdským bojovníkům u severosyrského Kobani vůbec poprvé zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Oznámily to v pondělí světové agentury s odvoláním na americké velení.

Převzetí zásilky "velkého množství zbraní a munice" v pondělí potvrdil mluvčí kurdských sil, ale upozornil, že tato zásilka není dostatečná na to, aby rozhodla bitvu ve prospěch Kurdům. Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát (IS).

Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů. Turecké ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že země zase pomáhá při přesunu členů iráckých kurdských milic pešmergů do Kobani.

Nákladní letadla typu C-130 "doručila zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) mohli pokračovat v boji proti pokusům ISIL obsadit Kobani", citovala agentura Reuters z prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). ISIL je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Levantě, kterou Islámský stát dříve používal.

"Velké množství munice a zbraní bylo dodáno do syrského města Kobani," potvrdil v pondělí podle agentury Reuters na svém twitterovém účtu mluvčí kurdských jednotek bojujících proti povstalcům z Islámského státu. Dodal, že množství dodaného materiálu "určitě nebude stačit na to, aby to rozhodlo bitvu".

"Nemyslíme si, že boj o Kobani skončí rychle. Jednotky Islámského státu jsou stále velmi početné a jsou rozhodnuty Kobani obsadit. Kurdové jsou odhodláni jejich útoky odrazit," sdělil mluvčí. Kurdové přiznávají, že zásilka bude mít pozitivní dopad na vývoj ozbrojených operací, a doufají v další podporu.

Turecká vláda se již dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoliv dodávkám zbraní kurdským bojovníkům v Sýrii. Během pondělí zástupce ministerstva zahraničí dodal, že turecký vzdušný prostor nebyl využit pro nynější shození zásilky.

Ministr Mevlut Cavusoglu ale zároveň řekl, že jeho země pomáhá při přesunu členů iráckých kurdských milic pešmergů do Kobani. Pešmergové do Kobani směřují podle ministra přes turecké území. "Pomáháme jednotkám kurdských pešmergů překročit hranici a dostat se do Kobani," řekl Çavuşoglu.

Nejmenovaný představitel turecké diplomacie ovšem zdůraznil, že při americké dodávce zbraní do Kobani nebyl použit turecký vzdušný prostor. Jak poznamenala agentura AP, turecká vláda se již dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoli zásilkám zbraní Kurdům v Sýrii.

Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a situaci v Sýrii spolu řešili. Americký vůdce Erdogana upozornil, že se Washington na shození pomoci chystá, uvedl nejmenovaný americký představitel. Dodal také, že Spojené státy o Erdoganově odporu k pomoci Kurdům vědí.

Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí ujistil, že americká pomoc Kurdům v Kobani je reakcí na krizovou situaci kolem města, a neznamená změnu americké politiky. "Já i prezident jsme hovořili s tureckými představiteli a ujistili jsme je, že se nejedná o změnu politiky USA. Jde o krizi a mimořádnou situaci," sdělil Kerry novinářům.

Spojenci v posledních dnech podnikli v oblasti 135 náletů, které spolu s odporem Kurdů na bitevním poli zpomalily postup islamistů. Při leteckých úderech prý rovněž přišly o život stovky bojovníků IS. "Bezpečnostní situace v Kobani nicméně stále zůstává křehká a ISIL i nadále ohrožuje město a kurdské jednotky," dodalo americké velení ve svém písemném prohlášení.

Na operaci se prý podílely tři americké letouny, které shodily celkem 27 balíků pomoci. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké činitele napsala, že zbrojní dodávka se týkala "ručních zbraní".

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic, a pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180 000 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist