Očití svědci popsali pro server BBC průběh dramatických událostí, které se v pátek odehrály v pařížském košer supermarketu v Paříži, kde se střelec Amedy Coulibaly zabarikádoval i se 17 rukojmími.
Jen těžko uvěřitelný se zdá být příběh otce, který se v době Coulibalyho řádění musel i se svým tříletým synem schovat v chladícím boxu. Terorista vnikl do prodejny košer potravin ve chvíli, kdy Ilan a jeho syn nakupovali. Využili momentu, než se útočník zorientoval, a vlezli spolu s dalšími třemi lidmi do mrazícího boxu. V lednici museli zůstat následujících pět hodin.
Policii pomohla prozíravost Ilanovy matky, která si okamžitě uvědomila, že její syn šel v době útoku do obchodu, a tudíž je jedním z rukojmích. Protože se obávala kontaktovat jej, napadlo jí aspoň poskytnout Ilanovo telefonní číslo policii. Pro tu to byla důležitá informace, díky které byla schopna vysledovat polohu muže.
Na policii volala také další zděšená žena, kterou ze supermarketu prostřednictvím sms zpráv kontaktovala dcera. Žena rovněž policii informovala o prvních obětech. Díky signálu z Ilanova telefonu, ale i signálu dalších rukojmích měla policie poměrně přesnou mapku toho, jak jsou v obchodě rozmístěni.
Pomohla ale také skutečnost, že únosce po telefonátu s policií nesprávně zavěsil. Policie získala průběžný přehled o tom, co se v obchodě děje, včetně poslední modlitby těsně před smrtí. Toto všechno napomohlo k tomu, že počet obětí byl minimální.
Kdo hlídal redakci týdeníku?
Emotivní jsou také svědectví těch, kteří se setkali s řáděním bratrů Cherifa a Saida Kouachiových. Ti ve středu ráno vtrhli do redakce časopisu Charlie Hebdo a postříleli 12 lidí.
Dokumentární filmař Paul Moreira má kancelář pár metrů od redakce satirického týdeníku.
Během útoku nebyl Moreira přímo v budově, ale kolega jej upozornil, že vedle se střílelo. Filmař byl po zásahových složkách prvním civilistou, který do budovy vstoupil. Do redakce Charlie Hebdo dorazil mezi prvními, a celou scénu popsal jako "velice krvavou".
"Jako prvního jsem spatřil v levé části budovy ležet zastřeleného vrátného," řekl Moreira kanadské televizi CP24. "Hned poté jsem uviděl zakrvavené schodiště a lidi, kteří nesli těžce raněného novináře." V budově redakce našel Moreira 10 těl. Spolu s kolegy vzali dva raněné k sobě do kanceláří. "Celí se klepali," popisuje. "Ale nejvíc kvůli tomu, čím si prošli."
Podle jeho slov redakce týdeníku Charlie Hebdo tušila, že se něco podobného může kdykoliv stát. "Ale i když to jistý smysl dává, pořád je to pro nás hrozně šokující." Redaktory prý znepokojovalo nedostatečné zabezpečení budovy. "Policisté zmizeli tak před třemi měsíci a všichni jsme se divili, jak mohli odejít," říká dokumentarista.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist