V ulicích Paříže probíhá hon na pachatele útoku na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo, do ulic vyrazila armáda a úřady zvýšily stupeň protiteroristického nebezpečí. Ale město žije dál.
"Právě jsem se prošel na místo činu a zpět. Je zarážející, jak život na ulicích okolo pokračuje dál: lidé jsou v pekárnách, kavárnách, smějí se s přáteli," napsal na Twitteru sloupkař listu Financial Times Simon Kuper, který bydlí asi deset minut pěšky od redakce Charlie Hebdo.
Největším problémem tohoto proslulého autora knih o fotbalu a ekonomice bylo, jak vysvětlit synům, že fotbalový trénink byl kvůli zabití dvanácti lidí v sousedství zrušen.
Pachatelé útoku z místa činu ujeli autem, které se našlo na východním předměstí města, kde zmizeli. "Je možnost dalšího útoku a další místa jsou zajišťována," řekl podle agentury Reuters jeden z policejních důstojníků Rocco Contento.
Na některých lidech bylo po celý den znát napětí. "Když jsem jela metrem domů, bylo i na lidech vidět, že se něco děje. Mnozí byli úplně ztuhlí," řekla odpoledne v rozhovoru pro Aktuálně.cz kunsthistorička českého původu působící na pařížské Sorbonně Markéta Theinhardtová.
Většinou se ale Pařížané, kteří už v posledních dnech zaznamenali více vojenských hlídek na klíčových místech, jako je letiště, zřejmě rozhodli nenechat se útokem demoralizovat.
Na sedmou hodinu večerní se na sociálních sítích začala svolávat demonstrace za svobodu slova. Podobné protesty se organizovaly i v dalších francouzských městech jako Cherbourg, Bordeaux, Lyon nebo Nancy.
Ale protože je zároveň středa, kdy děti nechodí do školy a všude jsou novoroční slevy, pařížské nákupní galerie praskají ve švech.
"Když jsem se odpoledne procházel kolem Galerie Lafayette a St. Germain, byl tam normální provoz. Jediné, co je vidět, jsou vojenské hlídky v ulicích, to normálně nebývá," řekl v Paříži působící český fotograf Jan Schejbal.
Objevují se také obavy o radikalizaci protiislámských protestů. Řada muslimských duchovních se ale ostře vyslovila proti útokům a zabíjení odsoudila. "Jsem neuvěřitelně naštvaný. To jsou zločinci, barbaři. Prodali své duše peklu. To není svoboda, to není islám," rozčiloval se podle agentury Reuters například Hassen Chalghoumi, imám mešity Drancy na severním pařížském předměstí Seine-Saint-Denis.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.