Francouzský premiér Manuel Valls se domnívá, že mezi třemi útoky, které Francie zažila od soboty, není spojitost. Útočníci podle něj byli jednotlivci bez napojení na teroristické organizace. Valls, který na úterý svolal mimořádnou schůzku několika ministrů, ale zároveň řekl, že nechce útoky zlehčovat a oznámil posílení bezpečnostních opatření v zemi.

V sobotu pobodal muž ve jménu radikálního islámu na policejní stanici na předměstí Tours tři policisty a sám byl zastřelen. V neděli večer pak údajně duševně nemocný muž najel v Dijonu na chodce, 13 jich zranil a policie ho zatkla. Při poslední z akcí v pondělí večer zranil deset lidí na vánočním tržišti v Nantes další údajně duševně chorý automobilista. Jeden ze zraněných dnes zemřel. Útočník se sám pak pobodal nožem, ale přežil a bude vyslechnut.

"Právě jsem se dozvěděl, že v Nantes jedna (zraněná) osoba zemřela," řekl v úterý odpoledne prezident François Hollande. Ujistil, že francouzské úřady jsou odhodlané bojovat proti fanatismu a terorismu. Za "jasně teroristický čin" lze podle něj označit jen útok v Tours.

Valls sdělil, že kromě jiného posílí 780 vojáků působících v poslední době v protiteroristické programu Vigipirate o dalších až 300 mužů. Posíleny mají být především hlídky v obchodních zónách, v centrech měst, na nádražích a v dalších dopravních uzlech. "Chceme ochránit Francouze a ujistit je, že všechny naše státní služby jsou mobilizovány," řekl Valls.

Le Figaro přinesl souhrnnou informaci o útočnících a poukazuje na to, že někteří z nich zahájili útok arabským zvoláním Alláhu akbar. Muž z Dijonu například vypověděl, že původně chtěl zaútočit na policisty, ale protože mu žádní nepřišli do cesty, obrátil své auto proti chodcům. Je-li pravda, že měl za sebou dlouhodobou psychiatrickou léčbu, musí podle listu úřady vysvětlit, proč se tato "časovaná bomba" nacházela na svobodě. Tento bývalý narkoman a syn alžírské matky a marockého otce vypověděl, že motivem jeho činu bylo utrpení palestinských a čečenských dětí.

Útočník z Tours byl identifikován jako dvacetiletý Bertrand Nzohabonayo původem z Burundi. Konvertoval k islámu a na své facebookové stránce měl prapor Islámského státu, který bojuje v Iráku a Sýrii. Na policisty se vrhl s voláním Alláhu akbar. Podle vyšetřovatelů se potýkal s alkoholismem a chodil na psychiatrická vyšetření.

Francie se nyní zajímá o jeho bratra Bricea, který odjel na návštěvu k příbuzným do Bujumbury. Rozvědka Burundi podle listu francouzské kolegy upozornila už loni na oba bratry kvůli jejich náboženské orientaci. Le Figaro soudí, že mohli být na seznamu potenciálních útočníků, byť to ministr vnitra Bernard Cazeneuve popřel.

"Mezi těmito událostmi není žádné pojítko," řekl Valls. Policie čelí lidem, kteří jednali jako jednotlivci, což komplikuje práci rozvědky, dodal. Zdůraznil, že se nejedná o ohrožení, jaké by nastalo v případě, kdyby za útoky byly teroristické organizace. "Všichni jsme v pohotovosti," sdělil v rozhlase a vyzval Francouze, aby "zachovali chladnou hlavu".

Francouzský tisk v úterý ale naznačil, že lidé jsou znepokojeni. Le Parisien použil titulek Vánoční strach. Pravicový deník Le Figaro viní levicovou vládu z nečinnosti vůči radikálnímu islámu ve Francii. Podobně se vyjádřila opoziční parlamentní nacionalistická strana Národní fronta, podle které je nutné všechny tři útoky považovat teroristické činy.

Valls se obvinění z nečinnosti brání tvrzením, že vláda "jedná velmi rozhodně" a islámský radikalismus nepodceňuje. "Jestliže 1200 našich občanů je zapojeno do islámské svaté války, jestliže v řadách radikálních bojovníků zemře 60 osob z Francie, pak čelíme hrozbě dosud nepoznaných rozměrů," zdůraznil.

Le Figaro napsal, že "Alláhovi blázni, bohužel francouzské národnosti, přiživovaní vražedným fanatismem a nenávistí k Francouzům, mohou na francouzské půdě udeřit kdykoli".

Levicově orientované listy nabádají "nepřilévat oleje do ohně". L´Humanité tvrdí, že útoků zneužijí ti, kdo chtějí rozsévat strach z radikálů, kteří mohou žít v sousedství kohokoli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist