Rusko v důsledku západních sankcí a znehodnocení rublu může čelit vážnému nedostatku léků, a musí proto vytvořit dostatečné zásoby. V rozhovoru s ministryní zdravotnictví Veronikou Skvorcovovou to v úterý v Moskvě prohlásil premiér Dmitrij Medveděv. "Vznikají jisté měnové problémy a komplikace s nákupem zahraničních léků," upozornil předseda ruské vlády.

Podle Skvorcovové zdravotníci sestavili seznam víc než 600 léků, které považují za životně nezbytné. Zhruba dvě třetiny z nich jsou podle ministryně domácího původu nebo se v Rusku licenčně vyrábí. Zásoby léčiv jsou prý v ruských oblastech většinou dostatečné, v případě nutnosti se operativně doplňují.

Přístup k lékům se v ruských médiích stal tématem prakticky okamžitě po vyhlášení západních sankcí. Kurz rublu výrazně poklesl a náklady na dovoz prudce stouply. Lékaři už v prosinci naléhavě vyzvali vládu, aby na dovoz léčiv uvolnila ze státní pokladny větší prostředky. Měnová nouze dolehla hlavně na onkologické kliniky, kde je procento dovážených léků zvlášť vysoké.

V Moskvě v noci na úterý spáchal sebevraždu generálporučík Anatolij Kudrjavcev, který trpěl rakovinou. Podle agentury Interfax sedmasedmdesátiletý voják v dopise na rozloučenou uvedl, že k odchodu ze života ho přivedla nesnesitelná bolest způsobená nedostatkem utišujících léků.

Loni se z podobného důvodu zastřelil ruský kontradmirál Vjačeslav Apanasenko. Podle ruských médií spíš než přímý nedostatek utišujících prostředků v jeho případě sehrály osudovou roli byrokratické překážky při jejich získávání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist