Rusko, které kvůli ukrajinské krizi prozatím nemůže počítat s převzetím dvojice objednaných francouzských výsadkových lodí třídy Mistral, si chce postavit vlastní obdobná plavidla. S odvoláním na nejmenovaného představitele ruského ministerstva obrany o tom ve čtvrtek informovala agentura TASS.

"Námořnictvo zařadilo výrobu vlastních ruských výsadkových a útočných lodí do dlouhodobého programu výstavby plavidel do roku 2050 a tyto plány ministerstvo obrany odsouhlasilo," citoval TASS svůj zdroj. "Dokument tyto lodě předpokládá, vlastně mnoho takových lodí."

Ruské námořnictvo tvrdí, že univerzální lodě podobné francouzským Mistralům potřebuje, protože dokážou plnit mnohem více bojových úkolů než budovaná menší ruská výsadková plavila. První z těchto menších lodí, která nese jméno Ivan Gren, měla armáda dostat letos, stavba má ale zpoždění, proto bylo předání odsunuto na nadcházející rok.

Zatímco plavidla třídy Mistral mají délku 200 metrů a výtlak přes 21 000 tun, ruské lodě třídy Ivan Gren jsou dlouhé 120 metrů a výtlak mají 6000 tun.

Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francouzů převzít již na konci října. Paříž ale předání plavidla kvůli krizi na Ukrajině odložila na neurčito a Moskvě pohrozila, že lodě nemusí dostat vůbec. Rusko letos na jaře anektovalo Krym a Západ Moskvu obviňuje, že vojensky podporuje proruské separatisty na východní Ukrajině.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist