V souvislosti s tragickou havárií na moskevském letišti Vnukovo, při níž zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie, už bylo pět osob obviněno z porušení bezpečnostních předpisů. Všem hrozí až sedm let vězení. Podle agentury TASS to v pátek oznámil ruský vyšetřovací výbor.

Všech pět je podle sdělení mluvčího výboru Vladimira Markina buď ve vazbě, nebo v domácím vězení a také tam nadále zůstanou.

De Margerie zemřel poté, co se v noci na 21. října jeho letadlo srazilo při startu z Vnukova se sněžným pluhem. Nehodu nepřežila ani tříčlenná francouzská posádka letounu. Ruské úřady za příčinu hned označily nedbalost, která na letišti panovala.

V pátek vyšetřovatelé vznesli obvinění proti šéfovi letištní správy Vladimiru Leděněvovi, který je ve vazbě, a proti vedoucímu letového provozu Romanu Dunajevovi, který zůstává v domácím vězení. Předtím si už obvinění vyslechl ve vazbě dispečer Alexandr Kruglov a dispečerka v zácviku Světlana Krivsunová, která je v domácím vězení.

V pátek byl také obviněn řidič osudného pluhu Vladimir Martyněnko, který srážku přežil a který byl zadržen jako první bezprostředně po havárii. Martyněnko za pluh usedl údajně opilý, což ale rozhodně popřel. Prohlásil pouze, že si před nástupem do služby dal kávu s koňakem.

Související