Ruský soud dal za pravdu moskevskému podnikateli, který začal podnikat na poli dodávek pizzy bezpilotními stroji, a to bez úřední licence. Úřady se jej rozhodly ztrestat pokutou až milion rublů (425 000 Kč) za "narušení vzdušného prostoru" sibiřského města Syktyvkar, odvolací soud ale pokutu zrušil.

"Hájil jsem svou pravdu a soudkyně Larisa Batovová logicky rozhodla v můj prospěch. Samozřejmě dál budeme pizzu dodávat vzdušnou cestou," řekl podnikatel Oleg Ponfilenok listu Gazeta.ru, který o případu z mrazivého severu Ruska informoval. A také předpověděl možná průlomový dopad verdiktu na užívání bezpilotních aparátů v ruském civilním sektoru.

V Syktyvkaru se zkušební dodávky "vzdušné pizzy" uskutečňovaly až na vzdálenost půlhodinového letu, a to za velkého zájmu místních médií. Po 15 objednávkách ale zasáhly úřady. Prokurátor žádal ztrestat Moskvana až milionovou pokutou. Smírčí soud se sice spokojil s částkou 50 000 rublů (21 000 Kč), podnikatel se ale odvolal a uspěl.

V Moskvě se Ponfilenok omezuje na vzdušné dodávky pizzy v poněkud skromném měřítku: zákazník jeho kavárny si může slaný koláč objednat, pak se usadí k oknu a vyčká příletu stroje, který má přísun dodávek z pizzerie v sousední budově na starosti.

"V brzké budoucnosti se používání bezpilotních strojů za všedním účelem stane samozřejmostí a nebude budit žádný údiv. Lidé je budou vídávat nad městem stejně často jako poštovní auta v ulicích," předpověděl list.