Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve čtvrtek uvolnil regule omezující provoz bezpilotních letounů v civilním sektoru a povolil šesti televizním a filmovým společnostem jejich nasazení. Malé, dálkově ovládané aparáty budou vítaným prostředkem při pořizování záběrů v nebezpečných nebo obtížně dostupných místech.

"Čtvrteční oznámení je milníkem na cestě k širšímu využívání bezpilotních přístrojů, aniž bychom ustoupili z přísných pravidel letové bezpečnosti," komentoval rozhodnutí FAA americký ministr dopravy Anthony Foxx. Aparáty podle něj v budoucnu najdou využití i v zemědělství a stavebnictví a při údržbě velkých technologických komplexů.

Televizní a filmové společnosti, které licenci získaly, se musely zaručit, že bezpilotní letouny budou mít pod kontrolou tak, aby je při nasazení neztratily z dohledu. Nesmějí je využívat v noci a před každým letem musejí provést jejich technickou prohlídku.

Vývoj a výroba bezpilotních letounů se stala v posledních letech kvetoucím segmentem amerického leteckého průmyslu. Podle odhadu expertů může po uvolnění letových regulí vzniknout v USA během tří let až 70 000 nových pracovních míst. Dostatečně pružné jsou podle agentury Reuters už i americké zákony: FAA je povinna na žádost o využívání bezpilotního aparátu reagovat do 120 dnů.

Celostátní legislativa pro využívání těchto přístrojů ale v USA zatím stále neexistuje a povolení FAA se vydávají v režimu výjimek. Americká vláda loni vytvořila šest polygonů pro testování komerčního využití bezpilotních aparátů. Uchazeči o takové využití se už hlásí: společnost Google chce využívat bezpilotní letouny k přepravě zásilek, firma Amazon chce s jejich pomocí dopravovat objednané zboží zákazníkům až domů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist