Rusko ve středu tvrdě kritizovalo průběh nedělních parlamentních voleb v Moldavsku, ve kterých získaly většinu prozápadní strany.

Závažná porušení volebních zákonů a pravidel provázela podle Moskvy nejen přímo hlasování, ale také předvolební kampaň, uvedla agentura Reuters.

Volby kritizuje také moldavská opozice, neboť krátce před hlasováním byla z účasti vyloučena proruská strana Patria. To se nelíbilo ani mezinárodním pozorovatelům.

Ústřední volební komise ve středu podle agentury TASS oznámila konečné výsledky hlasování, které potvrzují to, co už naznačovaly průběžné údaje. Trojice stran orientujících se na užší spolupráci s Evropskou unií - Liberálnědemokratická strana Moldavska (PLDM), Liberální strana a Demokratická strana - získala v zákonodárném sboru 55 z celkových 101 mandátů. Předseda PLDM expremiér Vlad Filat už také oznámil, že začal s partnery jednat o obnovení vládní koalice.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) již v pondělí označila volby za demokratické, svobodné a dobře zorganizované. Podle ruského ministerstva zahraničí ale není možné zároveň s tímto prohlášením OBSE opomíjet fakt, že během hlasování i přípravy voleb docházelo k závažným narušením.

Moldavský Nejvyšší soud vyloučil stranu Patria z voleb kvůli tomu, že přijímala peníze ze zahraničí. Některé průzkumy veřejného mínění jí slibovaly až 15 procent hlasů. Šéf strany Renat Usatii, který pomýšlel na křeslo šéfa nové moldavské vlády, odletěl ještě před volbami do Moskvy, prý z obavy před zatčením.

Moskva také sdělila, že z volebních výsledků vyplývá, že mnoho Moldavanů chce hlubší vztahy s Ruskem. To mimo jiné podporuje odštěpenecký moldavský region Podněstří, které od rozpadu Sovětského svazu ovládají proruští separatisté.

Nedělní hlasování podle ještě stále neúplných, ale takřka konečných výsledků sice těsně vyhráli proruští socialisté, pohodlnou většinu 55 křesel ve 101členném parlamentu bude mít trojice stran orientujících se na užší spolupráci s Evropskou unií.