Předsedkyně francouzské nacionalistické strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová získala pro svou formaci půjčku devět milionů eur (249 milionů korun) od ruské První česko-ruské banky (PČRB), která vznikla před lety v ČR a nyní sídlí v Rusku. Uvedl to v sobotu francouzský zpravodajský web Mediapart.

Podle Mediapartu celá záležitost vyvolává otázky o možném zahraničním vlivu na politický život Francie. PČRB má sídlo v Moskvě a v ČR vlastní Evropsko-ruskou banku.

FN, která připravuje na 29. listopadu v Lyonu celonárodní sjezd, získala půjčku v září po intenzivním lobbingu svých vedoucích představitelů v Moskvě. Banka PČRB francouzské straně, jejíž vliv mezi francouzskými voliči v posledních letech rychle sílí, vyplatila již dva miliony eur (55,3 milionu korun), uvedl Mediapart.

Poskytnutí půjčky francouzské Národní frontě ruskou bankou přichází v době velmi zhoršených vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem na pozadí ukrajinské krize. EU zavedla proti Moskvě sankce, které se týkají pěti státních ruských bank a 119 osob, z nichž jedna podle zdrojů webu pomohla FN získat v Moskvě půjčku.

Le Penová řekla, že se jen nerada obrátila k zahraničním bankám, ale že jí nic jiného nezbývalo, protože ve Francii nebyla s to peníze sehnat. "Naše strana požádala o půjčky všechny francouzské banky, ale žádná nesouhlasila," vysvětlila již dříve šéfka strany, která vyhrála jarní volby do europarlamentu ve Francii a uspěla i v nedávných místních volbách. FN vystupuje především proti imigrantům a proti Evropské unii.

Sbližování Národní fronty s Ruskem

Získání ruské půjčky je podle Mediapartu výsledkem politického sbližování FN s Ruskem, které Le Penová zahájila ihned po svém nástupu do čela strany v roce 2011. Tehdy řekla, že obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina. Od té doby odjela několikrát jednat s různými ruskými politiky do Moskvy a v Paříži se setkává s ruským velvyslancem ve Francii. Vyjadřuje se přitom pro posílení vztahů Francie a Ruska.

"Myslím si, že máme společné strategické zájmy. Myslím si, že máme i některé společné hodnoty, že jsme evropské země. Mám pocit, že EU vede vůči Rusku studenou válku. Rusko je ukazováno s ďábelskými rysy jako nějaká diktatura a uzavřená země. To ale neodpovídá skutečnosti. Cítím se bližší s tímto modelem ekonomického patriotismu než s modelem Evropské unie," řekla podle webu loni při setkání s ruskými poslanci v Moskvě Le Penová.

PČRB vznikla v roce 1996 jako společný projekt již zaniklé Investiční a poštovní banky (IPB) a ruské banky Vozrožděnije. Po krachu IPB a několika letech peripetií a změn vlastnických vztahů je nyní zcela ovládána ruskými majiteli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist